Oznaki autyzmu u niemowląt

Większość rodziców dostrzega pierwsze symptomy autyzmu u swojego dziecka około drugiego roku życia, choć u niektórych mogą one pojawiać się dużo wcześniej. Do wczesnych oznak autyzmu u niemowląt należą ograniczony kontakt wzrokowy, brak gestykulacji oraz brak reakcji na własne imię.

Spis treści:

Oznaki autyzmu u niemowląt, objawy autyzmu u niemowląt

Jako rodzic lub opiekun niemowlęcia, masz unikalną możliwość śledzenia rozwoju swojego dziecka. Zwracając uwagę na codzienne zachowania, możesz zauważyć subtelne zmiany, które są sygnałem nabywania przez dziecko nowych umiejętności i zdolności.

Jeśli znasz objawy, możesz być w stanie wychwycić wczesne sygnały różnic rozwojowych, takich jak autyzm. Często pierwsze oznaki autyzmu to brak określonych umiejętności lub zdolności, które zazwyczaj rozwijają się w określonym wieku.

Większość rodziców dzieci z autyzmem zauważa pewne sygnały już w pierwszym roku życia dziecka, a od 80 do 90 procent dostrzega różnice w rozwoju do ukończenia przez dziecko 2 lat.

Twoje obserwacje i intuicja są kluczowe, ponieważ wczesne rozpoznanie różnic rozwojowych może zapewnić dziecku przewagę poprzez wcześniejszą diagnozę i interwencję.

Jakie są oznaki autyzmu u niemowląt?


Autyzm nie wpływa na fizyczny wygląd dziecka. Jest to zaburzenie, które oddziałuje na sposób komunikacji dziecka i na jego interakcje ze światem.

Ze względu na dużą różnorodność symptomów i zdolności, autyzm jest nazywany „spektrum”. W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych różnic rozwojowych, istotne jest, aby skonsultować to z lekarzem dziecka lub bezpośrednio z psychologiem lub psychiatrą.

Ograniczony kontakt wzrokowy

Niemowlęta zwykle nawiązują kontakt wzrokowy lokalizując twarze i skutecznie nawiązując wzrokowe interakcje w wieku około 2 miesięcy. Kontakt wzrokowy później ewoluuje w narzędzie budowania relacji społecznych i poznawania otoczenia.

U dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) badacze zauważyli zmniejszenie kontaktu wzrokowego już w około 2 miesiącu życia. Spadek ten może być wczesnym sygnałem autyzmu.

Ograniczona gestykulacja

Niemowlęta zwykle zaczynają gestykulować przed rozpoczęciem mówienia, używając gestów jako jednej z pierwszych form komunikacji. Dzieci z autyzmem często wskazują i gestykulują rzadziej niż ich rówieśnicy bez autyzmu. Ograniczone gesty mogą czasem wskazywać na możliwe opóźnienie językowe.

Innym sygnałem różnic rozwojowych jest brak reakcji niemowlęcia na gesty, na przykład gdy jego wzrok nie podąża za wskazywanym przez Ciebie obiektem. Ta umiejętność, znana jako „wspólna uwaga”, jest często osłabiona u dzieci autystycznych.

Oznaki autyzmu u niemowląt, objawy autyzmu u niemowlaka

Brak reakcji na własne imię

Większość niemowląt w wieku 6 miesięcy zaczyna reagować na własne imię, szczególnie gdy wypowiada je matka.

U niemowląt autystycznych występują różnice w rozwoju: w wieku 9 miesięcy wiele dzieci, u których później zdiagnozowano ASD, nie reaguje na swoje imię. Badania wskazują, że jest to raczej wzorzec braku odpowiedzi niż pojedyncze zdarzenie.

Ograniczone emocje

Ekspresja twarzy jest niewerbalnym sposobem komunikowania myśli i uczuć.

Chociaż badania nad ekspresją emocjonalną u niemowląt autystycznych są ograniczone, u starszych dzieci z autyzmem zauważono, że wyrażają one mniej emocji poprzez wyraz twarzy niż dzieci z typowym rozwojem. To nie oznacza, że dzieci autystyczne mniej odczuwają emocje; raczej mniej widać ich emocje na twarzy.

Brak lub opóźniona mowa

Niemowlęta i małe dzieci zaczynają mówić w różnym wieku. Badania wskazują, że dzieci autystyczne często mówią i rozumieją mniej słów niż ich rówieśnicy z typowym rozwojem w wieku 12 miesięcy.

Jeśli dziecko nie mówi pojedynczych słów do 16. miesiąca życia lub nie używa dwuwyrazowych wyrażeń do 2. roku życia, zaleca się konsultację ze specjalistą.

Regres

Gdy niemowlę lub małe dziecko traci wcześniej rozwijane umiejętności i zdolności, może to być sygnałem autyzmu. Takie doświadczenie może być trudne dla rodziców i opiekunów.

Przyczyny regresji nie są dokładnie znane; nie stwierdzono żadnych związków z konkretnymi doświadczeniami, chorobami czy lekami w dzieciństwie.

Określono, że aż jedna trzecia dzieci z autyzmem traci umiejętności po okresie niemowlęcym i przed rozpoczęciem przedszkola. W 94% przypadków tracone są umiejętności językowe. Jeśli Twoje dziecko wcześniej bełkotało, nawiązywało kontakt wzrokowy, gestykulowało i wykazywało inne zachowania społeczne, a później przestało, warto to omówić z pediatrą.

Co to jest autyzm?


Zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD) charakteryzuje się jako zespół rozwojowych różnic, które oddziałują na sposób komunikacji, zachowania i interakcji z innymi ludźmi.

Autyzm diagnozowany jest u 1 na 100 dzieci. Stwierdzono, że autyzm częściej dotyka chłopców niż dziewczęta, ale występuje on w każdej grupie etnicznej i społeczno-ekonomicznej.

Jakie są przyczyny autyzmu?


Autyzm, który charakteryzuje się wieloma różnymi cechami, jest przedmiotem badań naukowych, które sugerują różnorodność jego przyczyn. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie potencjalnych czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju ASD:

 • Genetyka,
 • Ekspozycja na niektóre toksyny środowiskowe, np. zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem drogowym czy pestycydy,
 • Choroby chromosomowe, takie jak stwardnienie guzowate lub zespół łamliwego chromosomu X,
 • Stosowanie określonych leków w czasie ciąży,
 • Narodziny dziecka u starszych rodziców,
 • Niska waga urodzeniowa,
 • Utrata tlenu podczas porodu,
 • Matki z cukrzycą, otyłością lub pewnymi zaburzeniami odporności,
 • Zaburzenia immunologiczne, metaboliczne oraz różnice w połączeniach mózgowych.

Badania nad przyczynami ASD są nadal prowadzone.

Autyzm u dziecka to nie Twoja wina


Rodzice dzieci z autyzmem często zastanawiają się, czy są odpowiedzialni za diagnozę swojego dziecka. Zauważając objawy autyzmu u niemowlęcia, za które odpowiadasz, możesz wątpić w swoje decyzje lub obwiniać się za różnice w rozwoju dziecka. Rozmowa ze specjalistami dotycząca wczesnej diagnozy może również powodować poczucie presji, aby podejmować odpowiednie decyzje. Chociaż takie myśli i uczucia są powszechne, pamiętaj, że nie możesz obwiniać się za autyzm u Twojego dziecka.

diagnoza w poradni FOCUS Katowice

Objawy autyzmu u dzieci


Niektóre objawy autyzmu mogą stawać się bardziej widoczne, gdy niemowlęta rosną i stają się małymi dziećmi lub przedszkolakami. Oto, co może zwrócić Twoją uwagę:

 • Wykonywanie powtarzalnych ruchów, takich jak machanie rękami,
 • Silne skupienie się na kilku wybranych przedmiotach,
 • Obsesyjne układanie zabawek,
 • Trudności w odczuwaniu i rozumieniu uczuć innych,
 • Problemy żołądkowo-jelitowe, w tym zaparcia, biegunka, wzdęcia czy bóle brzucha,
 • Przestrzeganie ściśle określonych procedur, systemów i harmonogramów,
 • Trudności w swobodnym wyrażaniu emocji,
 • Powtarzanie tych samych słów i fraz,
 • Intensywne reakcje emocjonalne na nieoczekiwane zmiany.

Jak leczy się autyzm?


Stosowanie różnych strategii może wspierać rozwój dodatkowych umiejętności u dzieci autystycznych, które są przydatne w codziennym życiu. Ze względu na różnorodność cech autyzmu, holistyczne podejście do terapii okazuje się być najbardziej efektywne.

W zależności od konkretnych objawów Twojego dziecka, jedna lub więcej z następujących terapii może okazać się pomocna:

 • Terapia poznawczo-behawioralna,
 • Budowanie pola wspólnej uwagi,
 • Trening umiejętności społecznych,
 • Terapia logopedyczna,
 • Fizykoterapia,
 • Terapia zajęciowa,
 • Leczenie farmakologiczne,
 • Interwencja edukacyjna,
 • Terapia żywieniowa.

Jakie są perspektywy dla dzieci autystycznych?


Choć nie istnieje lekarstwo na autyzm, wielu osób z tej społeczności uważa, że różnice te nie wymagają leczenia, lecz stanowią jedynie inny sposób komunikacji i interakcji ze światem.

Badania przeprowadzone przez dziesięciolecia dowodzą, że wczesna interwencja może znacząco wpłynąć na zdrowie i rozwój dzieci z autyzmem. Rozpoczęcie terapii we wczesnym dzieciństwie pozwala dzieciom autystycznym wykorzystać wyjątkową zdolność adaptacyjną ich rozwijającego się mózgu i układu nerwowego.

Oznaki autyzmu u niemowląt - kluczowe informacje

Oznaki autyzmu u niemowląt – kluczowe informacje


Pierwsze symptomy autyzmu mogą pojawić się już w okresie niemowlęcym, w tym:

 • Ograniczony kontakt wzrokowy,
 • Brak gestów,
 • Brak wspólnej uwagi,
 • Brak reakcji na swoje imię,
 • Stłumione emocje w wyrazie twarzy,
 • Brak lub utrata umiejętności językowych.

W przypadku zauważenia jakiejkolwiek z tych różnic rozwojowych, istotne jest skonsultowanie się z pediatrą, psychologiem czy psychiatrą. Wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe dla lepszego rozwoju zdrowia dzieci z autyzmem.

Chociaż na autyzm nie ma „lekarstwa”, istnieje wiele dobrze zbadanych i skutecznych terapii, które mogą wspomóc rozwój umiejętności, zmniejszyć lęk i poprawić samopoczucie dziecka.

Oznaki autyzmu u niemowląt - diagnoza autyzmu

Oznaki autyzmu u niemowląt – diagnoza autyzmu


Jeśli jako rodzic masz wątpliwości, czy Twoje dziecko może mieć autyzm, zachęcamy do skorzystania z konsultacji w naszej poradni psychologicznej. Dysponujemy zespołem doświadczonych specjalistów, którzy specjalizują się w diagnozowaniu zaburzeń ze spektrum autyzmu. W naszej pracy wykorzystujemy test ADOS-2, uznawany za złoty standard w diagnostyce autyzmu.

Nasz wykwalifikowany zespół zapewnia wsparcie i profesjonalne podejście, co jest kluczowe dla dokładnej diagnozy i planowania odpowiedniej opieki. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego dziecka i rodziny, oferując kompleksową pomoc i doradztwo w tej ważnej kwestii.

Terapia dla niemowląt i dzieci z autyzmem


Nasza poradnia nie tylko specjalizuje się w diagnozowaniu autyzmu, ale również oferuje wszechstronną terapię dla dzieci z tym zaburzeniem. Posiadamy doświadczony zespół terapeutów, którzy stosują różnorodne metody pracy.

Nasze podejście terapeutyczne jest skoncentrowane na wspieraniu rozwoju dziecka, poprawie umiejętności komunikacyjnych i społecznych, a także na zapewnieniu wsparcia w radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Wierzymy w holistyczne podejście do opieki nad dziećmi z autyzmem, dlatego nasza opieka obejmuje również wsparcie dla rodzin i opiekunów, aby zapewnić najlepsze możliwe środowisko rozwojowe dla dziecka.

Sprawdź naszą ofertę: psycholog dziecięcy Katowice, psychiatra dziecięcy Katowice. Możesz również zapisać dziecko na specjalistyczną diagnozę – w tym celu kliknij tutaj i wybierz zakładkę diagnoza autyzmu – ADOS-2.

Przeczytaj również:
Jak pomóc dziecku z ADHD? Wskazówki dla rodziców
Co zrobić, aby moje dziecko było pewniejsze siebie?
Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Najczęstsze objawy
Jak radzić sobie z agresją u dzieci?


Tagi: 
autyzm, oznaki autyzmu u niemowląt, objawy autyzmu u niemowląt, diagnoza autyzmu u niemowląt