Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Najczęstsze objawyCzym charakteryzuje się nadpobudliwość u dzieci? Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Dzieci z nadpobudliwością często są postrzegane jako niegrzeczne i nieokrzesane. Co więcej, ponad połowa z tych dzieci nie wyrośnie z ADHD, a jako dorośli mogą napotykać trudności w kontrolowaniu swoich emocji. Sprawdź, dlaczego wczesne rozpoznanie ADHD może być kluczowe dla skutecznego zarządzania i wsparcia rozwoju Twojego dziecka.

Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Najczęstsze objawy

Czym jest ADHD?


Dzieci czasem zapominają o zadaniach domowych, są rozmarzone podczas lekcji, zachowują się bezmyślnie lub są niespokojne przy stole i zazwyczaj nie ma w tym nic dziwnego. Niemniej jednak, nieuwaga, impulsywność i nadpobudliwość to także objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), czasami zwane również zespołem deficytu uwagi lub ADD.

ADHD to powszechne zaburzenie neurorozwojowe, które pojawia się we wczesnym dzieciństwie, często przed siódmym rokiem życia. Dzieci z ADHD mają trudności z kontrolowaniem spontanicznych reakcji, które mogą obejmować ruchy, mowę i uwagę. Znane są nam wszystkim dzieci, które nie potrafią usiedzieć spokojnie, wydają się nieuważne, ignorują polecenia, nawet gdy są wyraźnie zakomunikowane lub wypowiadają komentarze nieadekwatne do sytuacji. Czasem takie dzieci są uznawane za kłopotliwe lub krytykowane za lenistwo i brak dyscypliny. Mogą jednak cierpieć na ADHD.

Jak rozpoznać ADHD u dziecka?


Rozpoznanie ADHD wśród normalnych zachowań dziecięcych może stanowić wyzwanie. Jeśli zauważysz jedynie kilka objawów lub występują one tylko w określonych sytuacjach, prawdopodobnie nie jest to ADHD. Natomiast jeśli Twoje dziecko wykazuje szereg objawów ADHD obecnych we wszystkich obszarach życia – w domu, w szkole i podczas zabawy – warto zwrócić na to uwagę.

Życie z dzieckiem cierpiącym na ADHD może być trudne, ale jako rodzic masz wpływ na kontrolowanie objawów, radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami i wprowadzanie większej harmonii do życia rodzinnego.

ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców

Fakty i mity na temat ADHD

Mit: Wszystkie dzieci z ADHD są nadpobudliwe.

Fakt: Chociaż niektóre dzieci z ADHD są nadpobudliwe, wiele z nich nie wykazuje nadmiernego ruchu. Dzieci z ADHD, które są nieuważne, ale nie nadmiernie aktywne, mogą sprawiać wrażenie rozkojarzonych i pozbawionych motywacji.

Mit: Dzieci z ADHD nigdy nie potrafią skupić uwagi.

Fakt: Dzieci z ADHD często potrafią skupić się na czynnościach, które sprawiają im przyjemność. Jednak utrzymanie koncentracji może być trudne, zwłaszcza w przypadku zadań uznanych za nudne lub powtarzalne.

Mit: Dzieci z ADHD mogłyby zachowywać się lepiej, gdyby chciały.

Fakt: Dzieci z ADHD mogą próbować być posłuszne, ale nadal mogą mieć trudności z utrzymaniem spokoju, ciszy lub skupieniem uwagi. Ich zachowanie nie zawsze wynika z nieposłuszeństwa.

Mit: Dzieci w końcu wyrosną z ADHD.

Fakt: ADHD często utrzymuje się w wieku dorosłym, dlatego ważne jest podjęcie działań terapeutycznych we wczesnych latach życia. Leczenie może pomóc dziecku w bieżącym radzeniu sobie z objawami.

Mit: Leki są najlepszą opcją leczenia ADHD.

Fakt: Leki są jedną z opcji leczenia ADHD, ale skuteczne podejście obejmuje także edukację, terapię behawioralną, wsparcie domowe i szkolne, ćwiczenia oraz właściwą dietę.

Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Objawy


Kiedy wiele osób wyobraża sobie zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, często myśli o nieokiełznanych dzieciach, skaczących od ściany do ściany. Jednak rzeczywistość jest znacznie bardziej zróżnicowana. Niektóre dzieci z ADHD są nadpobudliwe, podczas gdy inne są spokojne, a ich uwaga jest rozkojarzona. Inne z kolei mogą skupiać się intensywnie na jednym zadaniu, ale mają trudności z przeniesieniem uwagi na coś nowego. Istnieją również dzieci, które łączą cechy nieuwagi, nadpobudliwości i impulsywności.

Oznaki i objawy u dzieci z ADHD są różnorodne:

 • Nieuważne, ale niekoniecznie nadpobudliwe i impulsywne.
 • Nadpobudliwe i impulsywne, ale potrafiące skupić uwagę.
 • Kombinacja nieuwagi, nadpobudliwości i impulsywności (najczęstsza postać ADHD).

Dzieci, u których występują jedynie objawy nieuwagi ADHD, często są pomijane, ponieważ ich zachowanie nie rzuca się w oczy. Niemniej jednak objawy te mają swoje konsekwencje, takie jak konflikty z rodzicami i nauczycielami z powodu nieprzestrzegania wskazówek, słabe wyniki w szkole lub konflikty z rówieśnikami z powodu łamania zasad.

Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

Które z tych dzieci może mieć ADHD?

A. Nadpobudliwy chłopiec, który nieustannie gada i nie potrafi usiedzieć w miejscu.

B. Cicha marzycielka, która siedzi przy biurku i patrzy w przestrzeń.

C. Obydwoje.

Prawidłowa odpowiedź to „C”.

Objawy ADHD w różnym wieku

Ponieważ oczekujemy, że bardzo małe dzieci łatwo się rozpraszają i są nadpobudliwe, zachowania impulsywne, takie jak niebezpieczna wspinaczka czy niewypowiedziane obelgi, często są widoczne u przedszkolaków z ADHD. Jednak w wieku czterech lub pięciu lat większość dzieci nauczyła się zwracać uwagę na innych, siedzieć cicho, gdy ktoś im to nakazuje i nie wypowiadać wszystkiego, co przychodzi im do głowy. Dlatego przed osiągnięciem wieku szkolnego dzieci z ADHD wyróżniają się wszystkimi trzema cechami: nieuwagą, nadpobudliwością i impulsywnością.

ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców
Przeczytaj również:
Proste sposoby, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami
Co zrobić, aby moje dziecko było pewniejsze siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękami, obawami i fobiami?
Jak radzić sobie z agresją u dzieci?
Deska do balansowania dla dzieci – idealny trening równowagi.
Jak rozpoznać ADHD u dziecka? OBJAWY U DZIEWCZĄT

ADHD u dziewcząt


U dziewcząt rzadziej stwierdza się i leczy ADHD niż u chłopców, a niektórzy błędnie uważają, że to zaburzenie dotyczy tylko chłopców. W rzeczywistości objawy ADHD u dziewcząt mogą przejawiać się inaczej, co sprawia, że trudniej je zauważyć.

Dziewczęta z ADHD mogą wydawać się mniej nadpobudliwe, impulsywne, nie zakłócają porządku w klasie jak chłopcy. Mogą jednak cicho zmagać się z lękami, zapomnieniem, dezorganizacją i brakiem koncentracji. Stosują również skuteczniejsze strategie radzenia sobie, aby kompensować trudności, na przykład wkładając dodatkowy wysiłek w prace szkolne.

W wielu przypadkach formalna diagnoza ADHD u dziewcząt pojawia się dopiero w późniejszym życiu, co oznacza, że muszą one znieść konsekwencje życia z nierozpoznaną i nieleczoną chorobą. Te konsekwencje mogą obejmować problemy szkolne, trudności w związkach, niską pewność siebie oraz nawet depresję. Wczesna i trafna diagnoza stanowi klucz do zapewnienia dziecku odpowiedniego wsparcia.

Objawy nieuwagi i objawy ADHD


Chodzi o to, że dzieci z ADHD potrafią skupić uwagę, gdy zajmują się tym, co kochają lub słuchają interesujących ich tematów. Problemy z koncentracją pojawiają się, gdy zadania stają się monotonne lub nudne.

Utrzymywanie się na właściwej ścieżce to kolejna częsta trudność. Dzieci z ADHD często skaczą między zadaniami, nie kończąc żadnego z nich lub pomijając niezbędne etapy procedur. Organizacja zajęć szkolnych i zarządzanie czasem są dla nich trudniejsze niż dla większości dzieci. Ponadto dzieci z ADHD mają problemy z koncentracją w środowisku, gdzie dzieje się wiele rzeczy, zazwyczaj potrzebują spokojnego otoczenia, aby utrzymać koncentrację.

Jak rozpoznać ADHD u dziecka? objawy nieuwagi

Objawy nieuwagi u dzieci

Twoje dziecko może:

 • Doświadczać trudności z koncentracją, łatwo się rozpraszać lub nudzić przed ukończeniem zadania.
 • Wydawać się nieświadome lub niezainteresowane, gdy do niego mówisz.
 • Mieć problemy z zapamiętywaniem informacji i wykonywaniem instrukcji; pomijać szczegóły lub popełniać nieuważne błędy.
 • Doświadczać trudności z utrzymaniem porządku, planowaniem z wyprzedzeniem i finalizacją projektów.
 • Często gubić lub zapominać o pracy domowej, książkach, zabawkach lub innych przedmiotach.

Objawy nadpobudliwości i objawy ADHD


Najbardziej zauważalnym objawem ADHD jest nadpobudliwość. Chociaż większość dzieci jest z natury energiczna, dzieci z nadmierną pobudliwością z zespołem deficytu uwagi zawsze są w ruchu. Często próbują wykonywać kilka czynności jednocześnie, skacząc z jednej aktywności w drugą. Nawet gdy są zmuszone do siedzenia nieruchomo, co może być dla nich trudne, ich stopa tupie, noga się trzęsie lub bębnią palce.

Objawy nadpobudliwości u dzieci

Twoje dziecko może:

 • Nieustannie wiercić się i poruszać.
 • Mieć trudności z usiedzeniem spokojnie, cichą zabawą lub relaksem.
 • Być cały czas w ruchu, często biegając lub wspinając się również w sytuacjach kiedy nie jest to wskazane.
 • Mówić nadmiernie.
 • Mieć wysoki temperament lub „krótki lont”.

Impulsywne oznaki i objawy ADHD


Impulsywność u dzieci z ADHD może prowadzić do trudności w samokontroli. Ze względu na niższą zdolność do cenzurowania się, często przerywają rozmowy, naruszają przestrzeń innych, zadają nieistotne pytania na zajęciach, formułują nietaktowne uwagi i stawiają zbyt osobiste pytania. Dla dzieci z ADHD, instrukcje takie jak „Bądź cierpliwy” i „Poczekaj chwilę” są dwukrotnie trudniejsze niż dla ich rówieśników.

Dzieci z objawami impulsywnymi w ramach ADHD mogą także wykazywać zmienny nastrój i reagować bardzo emocjonalnie. W rezultacie inni mogą zacząć postrzegać dziecko jako lekceważące, dziwne lub potrzebujące.

Objawy impulsywności u dzieci

Twoje dziecko może:

 • Działać bez zastanowienia.
 • Zgadywać zamiast poświęcać czas na rozwiązanie problemu; udzielać odpowiedzi w klasie przed wezwaniem lub wysłuchaniem pełnego pytania.
 • Wtrącać się w rozmowy lub gry innych osób.
 • Często przerywać innym; wypowiadać niewłaściwe uwagi w niewłaściwym czasie.
 • Nie kontrolować emocji, co może prowadzić do wybuchów złości lub napadów gniewu.
ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców

Pozytywne skutki ADHD u dzieci


ADHD nie ma nic wspólnego z inteligencją i talentem. Ponadto, dzieci z zaburzeniami koncentracji uwagi często wykazują następujące pozytywne cechy:

Kreatywność – Dzieci z ADHD mogą posiadać niezwykłą kreatywność i wyobraźnię. Dziecko, które marzy i generuje wiele różnych myśli jednocześnie, może stać się ekspertem w rozwiązywaniu problemów lub zostać artystą. Pomimo tego, że łatwo się rozpraszają potrafią zauważać to, czego inni nie dostrzegają.

Elastyczność – Z uwagi na rozważanie wielu opcji jednocześnie, dzieci z ADHD są bardziej otwarte na różne pomysły.

Entuzjazm i spontaniczność – Dzieci z ADHD rzadko się nudzą! Są zainteresowane wieloma różnymi rzeczami i charakteryzują się żywymi osobowościami. Mimo że czasami mogą prowokować frustrację, spędzanie czasu z nimi może być świetną zabawą.

Energia i motywacja – Są zmotywowane, pracują lub bawią się intensywnie, dążąc do osiągnięcia sukcesu. Często trudno jest je oderwać od zadań, które je fascynują, zwłaszcza jeśli są interaktywne lub praktyczne.

Czy to naprawdę ADHD?


To, że u dziecka występują objawy impulsywności, nadpobudliwości lub braku uwagi, nie oznacza koniecznie, że ma ADHD. Istnieje wiele innych czynników, takich jak schorzenia, zaburzenia psychiczne lub stresujące wydarzenia życiowe, które mogą powodować objawy przypominające ADHD.

Zanim dokładnie postawi się diagnozę ADHD, ważne jest, aby skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, który dokładnie zbada dziecko, wykluczając następujące możliwości, ewentualnie skieruje również do innego specjalisty:

 • Trudności w uczeniu się – problemy z czytaniem, pisaniem, zdolnościami motorycznymi lub wymową.
 • Ważne wydarzenia życiowe – niedawna przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby, znęcanie się lub rozwód rodziców.
 • Zaburzenia psychiczne – stany lękowe, depresja lub choroba afektywna dwubiegunowa.
 • Zaburzenia zachowania – reaktywne zaburzenie przywiązania i zaburzenie opozycyjno-buntownicze.
 • Schorzenia ogólne – problemy z tarczycą, schorzenia neurologiczne, epilepsja i zaburzenia snu.

Jak pomóc dziecku z ADHD?


Niezależnie od tego, czy objawy nieuwagi, nadpobudliwości i impulsywności u Twojego dziecka są spowodowane ADHD, czy nie, mogą one generować wiele problemów, jeśli nie są leczone. Dzieci, które mają trudności ze skupieniem uwagi i kontrolą, mogą napotykać trudności w szkole, często wpadać w kłopoty oraz doświadczać trudności w nawiązywaniu relacji i zawieraniu przyjaźni. Te frustracje i trudności mogą prowadzić do obniżonej samooceny, a także wywoływać napięcie i stres w całej rodzinie.

Jednak leczenie może znacznie poprawić objawy Twojego dziecka. Dzięki odpowiedniemu wsparciu Twoje dziecko może odnosić sukcesy we wszystkich sferach życia.

Jeśli Twoje dziecko boryka się z objawami przypominającymi ADHD, nie zwlekaj i zwróć się o profesjonalną pomoc. Możesz skorzystać z leczenia objawów nadpobudliwości, nieuwagi i impulsywności u dziecka nawet bez formalnej diagnozy zespołu deficytu uwagi. Opcje terapeutyczne obejmują terapię, wprowadzenie zdrowszej diety i planu ćwiczeń, a także modyfikację środowiska domowego w celu zminimalizowania czynników rozpraszających.

Gdy otrzymasz diagnozę ADHD, możesz współpracować z psychiatrą, psychologiem, terapeutą i szkołą dziecka, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia dostosowany do konkretnych potrzeb Twojego dziecka. Skuteczne leczenie ADHD u dzieci obejmuje terapię behawioralną, edukację i szkolenie rodziców, wsparcie społeczne oraz pomoc w szkole. W niektórych przypadkach stosuje się również leki; jednakże zawsze powinny one być traktowane jako element kompleksowego leczenia zaburzeń z deficytem uwagi, a nie jedyny środek terapeutyczny.

Wskazówki dla rodziców dzieci z ADHD

Jeśli Twoje dziecko przejawia nadmierną pobudliwość, brak skupienia lub impulsywność, nakłonienie go do słuchania, ukończenia zadania lub usiedzenia w miejscu może wymagać dużego wysiłku. Ciągłe monitorowanie może być frustrujące i wyczerpujące, czasami dając wrażenie, że dziecko rządzi sytuacją. Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby odzyskać kontrolę, jednocześnie wspierając dziecko w pełnym rozwoju jego potencjału.

Mimo że zaburzenie deficytu uwagi nie wynika z rodzicielstwa, istnieją skuteczne strategie, które mogą pomóc w korygowaniu trudnego zachowania. Dzieci z ADHD potrzebują zasad i reguł, klarownej komunikacji oraz nagród i konsekwencji za swoje postępowanie. Jednak równie ważne są dla nich miłość, wsparcie i zachęta.

Rodzice mają wiele możliwości, aby złagodzić objawy ADHD, jednocześnie pozostając otwartymi na naturalną energię, radość z zabawy i fascynację, które są w każdym dziecku.

Zadbaj o siebie, abyś mógł skuteczniej opiekować się swoim dzieckiem. Odpowiednia dieta, regularne ćwiczenia, wystarczająca ilość snu oraz strategie redukcji stresu. W poszukiwaniu wsparcia, zwróć się do rodziny, przyjaciół, lekarza i nauczycieli Twojego dziecka.

Wprowadź strukturę i trzymaj się jej. Pomóż dziecku utrzymać koncentrację i organizację, tworząc spójny harmonogram i zapewniając aktywne zajęcia.

Określ jasne oczekiwania. Proste zasady, nagradzanie i wyciąganie konsekwencji z niewłaściwego zachowania przez rodziców pomagają dziecku zrozumieć, co jest akceptowalne, a co nie.

Wspieraj aktywność fizyczną i zdrowy sen. Ćwiczenia poprawiają koncentrację i wspierają rozwój mózgu, co jest istotne szczególnie dla dzieci z ADHD. Równocześnie przyczyniają się do lepszego snu, co może łagodzić objawy.

Promuj zdrową dietę u swojego dziecka. Planuj regularne posiłki co trzy godziny, unikaj jedzenia śmieciowego i bogatego w cukier dodany.

Wspieraj rozwój umiejętności społecznych u swojego dziecka. Naucz je, jak nawiązywać przyjaźnie. Niech będzie lepszym słuchaczem, który rozumie mowę ciała i wyraża siebie w relacjach z innymi.

ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców

Jak pomóc dziecku z ADHD w szkole?

ADHD z pewnością stanowi wyzwanie w procesie nauki. Dzieci z tym zaburzeniem mają trudności z przyswajaniem informacji i skupianiem się na pracy, co może prowadzić do biegania po klasie zamiast koncentracji na czytaniu czy słuchaniu. Aby lepiej wspierać swoje dziecko bądź w kontakcie z jego nauczycielami, aby dzielić się informacjami na temat postępów i wyzwań dziecka. Otwarta linia komunikacji pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb ucznia.

Rodzice i nauczyciele mogą wspomagać rozwój klasowy, rozpoczynając od oceny indywidualnych mocnych i słabych stron dziecka, a następnie opracowując kreatywne strategie pomagające w koncentracji, skupieniu się na zadaniach i pełnym wykorzystaniu potencjału naukowego.

Minimalizacja bodźców zewnętrznych, klarowne zasady i spójne struktury mogą pomóc w zwiększeniu skupienia. Nauczyciele mogą również wykorzystywać różne metody nauczania. Robienie krótkich przerw między zadaniami, może pomóc w utrzymaniu koncentracji i ograniczeniu impulsywności.

Możesz również sprawdzić, czy Twoje dziecko kwalifikuje się do indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego.

Pamiętaj, że Twoje dziecko jest wyjątkowe, więc podejście do pomocy powinno być dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Współpraca z nauczycielami, specjalistami i naszym dzieckiem może prowadzić do bardziej efektywnego wsparcia edukacyjnego.

Jak rozpoznać ADHD u dziecka? objawy

Jak rozpoznać ADHD u dziecka – podsumowanie


Rozpoznanie ADHD u dziecka to ważny krok w zapewnieniu mu odpowiedniej pomocy i wsparcia. Kluczowym elementem jest zrozumienie najczęstszych objawów, takich jak trudności w koncentracji, impulsywność i nadmierna aktywność.

Rodzice, nauczyciele i specjaliści powinni współpracować, aby zebrać kompleksowe informację na temat zachowania dziecka. Konsultacja z lekarzem psychiatrą i psychologiem może prowadzić do podjęcia skutecznych kroków diagnostycznych i terapeutycznych. Wszystko po to, aby nasze dziecko mimo ADHD mogło rozwijać się jak najlepiej, mając na uwadze jego indywidualne potrzeby i zdolności.

Jeśli podejrzewasz ADHD u swojego dziecka, możesz poszukać wsparcia u naszych specjalistów – posiadamy dwie stacjonarne placówki w Gliwicach i Katowicach.