Jak pomóc dziecku z ADHD? Wskazówki dla rodziców

W artykule znajdziesz skuteczne strategie, mające na celu zrozumienie i wsparcie Twojego dziecka. Dowiedz się, jak pomóc dziecku z ADHD, integrując te praktyki w codziennym życiu. Odkryj, jak zbudować fundament zdrowego rozwoju, ucząc się skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami.

Jak pomóc dziecku z ADHD? Wskazówki dla rodziców

Jak pomóc dziecku z ADHD?


Życie z dzieckiem lub nastolatkiem cierpiącym na zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) może być trudne i pełne wyzwań. Jednak jako rodzic, masz potężny wpływ na kształtowanie przyszłości swojego dziecka. Pomoc w pokonywaniu codziennych trudności, kierowanie energii na pozytywne obszary i wprowadzanie spokoju do życia rodzinnego to zadania, które możesz skutecznie realizować. Im wcześniej i bardziej konsekwentnie zajmiesz się wyzwaniami swojego dziecka, tym większe szanse na sukces w przyszłości mu zapewnisz.

Dzieci z ADHD zazwyczaj borykają się z deficytem funkcji wykonawczych – zdolność planowania z wyprzedzeniem, organizacja, kontrola impulsów i wykonywanie zadań. To oznacza, że jako rodzic, musisz przejąć rolę przewodnika, dostarczając dodatkowe wskazówki, podczas gdy Twoje dziecko stopniowo rozwija swoje umiejętności wykonawcze. Wspieranie w tym procesie może znacznie poprawić zdolność dziecka do radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami.

Chociaż objawy ADHD mogą być czasem uciążliwe, należy zrozumieć, że dziecko, które może wydawać się ignorujące, irytujące lub zawstydzające, nie działa w sposób umyślny. Dzieci z ADHD pragną spokoju; chcą, aby ich przestrzeń była uporządkowana i schludna; starają się wykonywać polecenia rodziców, ale czasem nie wiedzą, jak to zrobić.

Zachowując świadomość, że ADHD może być dla Twojego dziecka równie frustrujące, łatwiej jest reagować w sposób wspierający i pozytywny. Dzięki cierpliwości, zrozumieniu i wsparciu, można skutecznie radzić sobie z wyzwaniami ADHD, tworząc jednocześnie stabilne, szczęśliwe otoczenie domowe.

ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców

ADHD i Twoja Rodzina


Zanim skutecznie przystąpisz do wychowywania dziecka z ADHD, istotne jest zrozumienie, jak objawy wpływają na całą rodzinę. Dzieci z ADHD manifestują wiele zachowań, które mogą zakłócać harmonię życia rodzinnego. Często nie reagują na polecenia rodziców. Zazwyczaj są zdezorganizowane i łatwo się rozpraszają, co może wpływać na innych członków rodziny. Inicjują projekty, ale zapominają o ich zakończeniu, pozostawiając po sobie bałagan.

Dzieci cierpiące na impulsywność często przerywają rozmowy, domagają się uwagi w niewłaściwych momentach i wypowiadają się bez zastanowienia, co może prowadzić do wypowiedzi nietaktownych lub zawstydzających. Często mają trudności z uspokojeniem się i zasypianiem. Nadpobudliwe dzieci mogą biegać po domu, narażając się nawet na fizyczne niebezpieczeństwo.

Z powodu takiego zachowania, rodzeństwo dzieci z ADHD musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Ich potrzeby często są pomijane na rzecz potrzeb dziecka z ADHD. W przypadku popełnienia błędu, mogą doświadczyć surowszej kary, a ich osiągnięcia mogą być bagatelizowane lub uznawane za oczywiste.

Często są zmuszane do pełnienia roli rodziców zastępczych i obarczane winą, jeśli ich rodzeństwo z ADHD zachowuje się niewłaściwie pod ich opieką. W rezultacie miłość rodzeństwa do brata lub siostry może być splątana z uczuciami zazdrości i urazy.

Wymagania związane z monitorowaniem dziecka z ADHD mogą być nie tylko wyczerpujące fizycznie, ale także psychicznie. Niezdolność dziecka do „słuchania” może prowadzić do frustracji, a ta frustracja do wybuchów złości, po których pojawia się uczucie winy z powodu odczuwania złości wobec dziecka. Zachowanie dziecka może wywoływać niepokój i stres. Jeśli istnieje zasadnicza różnica między Twoją osobowością a osobowością dziecka z ADHD, to jego zachowanie może być szczególnie trudne do zaakceptowania.

Aby sprostać wyzwaniom związanym z wychowywaniem dziecka z ADHD, konieczne jest zdobycie umiejętności łączenia współczucia z konsekwencjami. Stworzenie domu, w którym obecne są zarówno miłość, jak i ład. To one stanowią najlepsze warunki dla dziecka lub nastolatka, uczącego się radzenia sobie z ADHD.

Przeczytaj również:
Proste sposoby, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami
Co zrobić, aby moje dziecko było pewniejsze siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękami, obawami i fobiami?
Jak radzić sobie z agresją u dzieci?
Jak pomóc dziecku z ADHD

Jak pomóc dziecku z ADHD? Bądź pozytywny i zdrowy


Jako rodzic kształtujesz podłoże dla zdrowia emocjonalnego i fizycznego swojego dziecka, mając kontrolę nad wieloma czynnikami, które mogą pozytywnie wpłynąć na objawy zaburzenia Twojego dziecka.

Utrzymuj pozytywne podejście.

Twoje najważniejsze atuty, które pomogą Twojemu dziecku stawić czoła wyzwaniom ADHD, to pozytywne podejście i zdrowy rozsądek. Kiedy utrzymujesz spokój i skupienie, istnieje większa szansa na nawiązanie kontaktu ze swoim dzieckiem, co wspomaga również utrzymanie przez nie spokoju i koncentracji.

Zachowaj odpowiednią perspektywę.

Pamiętaj, że zachowanie Twojego dziecka jest związane z zaburzeniem, a w większości przypadków nie jest intencjonalne. Pozostań wierny swojemu poczuciu humoru. To, co może być dzisiaj żenujące, za dziesięć lat może stać się zabawną historią rodzinną.

Nie przejmuj się szczegółami i bądź gotów na pewne kompromisy.

Jedno zadanie, które pozostaje niedokończone, nie staje się większym problemem, jeśli Twoje dziecko już ukończyło inne dwie czynności. Dla perfekcjonisty nieustanne niezadowolenie i niewykonalne oczekiwania stawiane dziecku mogą być nie tylko uciążliwe, ale także niesprawiedliwe.

Uwierz w swoje dziecko.

Przemyśl lub sporządź pisemną listę wszystkich pozytywnych, cennych i wyjątkowych cech Twojego dziecka. Uwierz, że Twoje dziecko ma zdolność do nauki, rozwoju, dojrzewania i odnoszenia sukcesów. Umacniaj to zaufanie każdego dnia, czy to podczas mycia zębów, czy przygotowywania kawy.

ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców

Dbaj o zdrowie i samoopiekę

Jako wzór do naśladowania dla swojego dziecka i główne źródło siły, prowadzenie zdrowego trybu życia ma ogromne znaczenie. Jeśli odczuwasz zmęczenie lub brakuje Ci cierpliwości, ryzykujesz utratę struktury i wsparcia, które tak starannie przygotowałeś dla swojego dziecka.

Szukaj wsparcia.

Jednym z kluczowych elementów wychowywania dziecka z ADHD jest świadomość, że nie musisz radzić sobie sam. Skonsultuj się z lekarzami, terapeutami i nauczycielami swojego dziecka. Dołącz do zorganizowanych grup wsparcia dla rodziców dzieci z ADHD. Te grupy stanowią miejsce, w którym można dzielić się radami, otrzymywać wsparcie, a także zapewniają bezpieczne środowisko do wyrażania uczuć i wymiany doświadczeń.

Rób sobie przerwy.

Opieka nad dzieckiem może być wyzwaniem, dlatego ważne jest, abyś również dbał o swoje własne zdrowie psychiczne. Rób sobie przerwy, zadbaj o chwilę spokoju, aby naładować baterie i utrzymać równowagę. Dzięki regularnym momentom odpoczynku będziesz lepiej przygotowany do sprostania codziennym wyzwaniom rodzicielstwa. To ważna wskazówka dla rodziców, która przyczyni się do utrzymania zdrowego i harmonijnego otoczenia w domu.

Dbaj o swoje zdrowie.

Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu, regularnym ruchu i znalezieniu sposobów na redukcję stresu, czy to poprzez relaksującą kąpiel wieczorem czy poranną medytację. Dbaj o siebie, szanuj swoje emocje i rób to, co sprawia Ci radość. Pamiętaj o codziennych chwilach spokoju i wsparciu dla swojego zdrowia psychicznego.

Jak pomóc dziecku z ADHD? dbaj o siebie

Ustal strukturę i trzymaj się jej


Dzieci z ADHD mają większe szanse na skuteczne wykonywanie zadań, gdy są one realizowane według ustalonych wzorców i w przewidywalnych miejscach. Twoim zadaniem jest zatem stworzenie i utrzymanie struktury w domu, aby Twoje dziecko wiedziało, czego się spodziewać i jakie zadania ma wykonać.

Wskazówki, jak pomóc dziecku z ADHD utrzymać koncentrację i organizację:

Przestrzegaj rutyny.

Wyznacz czas i miejsce dla wszystkich działań, aby pomóc dziecku zrozumieć i sprostać oczekiwaniom. Ustal proste i przewidywalne rytuały dotyczące posiłków, wykonywania zadań domowych, czasu zabawy i snu. Przygotuj dziecko na kolejny dzień. Przed snem poproś dziecko o przygotowanie ubrań na następny poranek. Upewnij się, że wszystkie rzeczy, które chce zabrać do szkoły, są umieszczone w określonym miejscu i gotowe do zabrania.

Korzystaj z zegarów i minutników.

Rozważ rozmieszczenie zegarów w różnych miejscach w domu, szczególnie w sypialni dziecka. Staraj się dawać wystarczająco dużo czasu na wykonywanie różnych czynności, odrabianie zadań domowych czy przygotowanie się rano do szkoły. Wykorzystaj minutnik do ułatwiania odrabiania zadań domowych czy przechodzenia między różnymi aktywnościami, na przykład kończeniem gry a przygotowywaniem się do snu.

Uprość harmonogram dziecka.

Ważne jest unikanie przeciążenia harmonogramem. Dziecko z ADHD może być rozproszone i „zmęczone”, jeśli ma zbyt wiele zajęć pozalekcyjnych. Dlatego warto dostosować obowiązki pozaszkolne dziecka, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości i specyfikę zajęć.

Stwórz ciche miejsce.

Zadbaj, aby Twoje dziecko miało dostęp do spokojnej i prywatnej przestrzeni. Weranda lub sypialnia mogą być odpowiednie, o ile nie są to miejsca, gdzie dziecko już spędza dużo czasu.

Dbaj o porządek i organizację.

Zadbaj o uporządkowane otoczenie, ponieważ porządek i organizacja mogą znacznie ułatwić dziecku codzienne funkcjonowanie. Ustawiaj rzeczy w stałych miejscach. Dzięki temu stworzysz stabilne warunki, które pomogą dziecku lepiej radzić sobie z trudnościami wynikającymi z ADHD. W organizowanym środowisku łatwiej utrzymać rutynę i przewidywalność, co wpływa pozytywnie na samodyscyplinę i skupienie dziecka.

ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców

Unikaj problemów, angażując dziecko

Dla dzieci z ADHD czas bezczynności może nasilać objawy i wprowadzać chaos do domu. Istotne jest, aby zajmować dziecko, unikając jednocześnie nadmiernego narzucania mu zbyt wielu zadań, które mogą go przytłoczyć.

Zapisz swoje dziecko na zajęcia sportowe, artystyczne lub muzyczne. W domu organizuj proste aktywności, które wypełnią czas Twojego dziecka. Może to obejmować zadania takie jak pomoc w gotowaniu, granie w planszowe gry z rodzeństwem lub tworzenie rysunków. Staraj się ograniczać korzystanie z telewizji i gier komputerowych jako głównych źródeł rozrywki. Niestety, gry telewizyjne i wideo mogą być nasycone przemocą i jedynie potęgować objawy ADHD u Twojego dziecka.

Jak pomóc dziecku z ADHD? Bądź pozytywny i zdrowy

Jak pomóc dziecku z ADHD? Zachęcaj do ruchu i snu


Dzieci z ADHD często posiadają nadmiar energii. Zorganizowane zajęcia sportowe i inne aktywności fizyczne mogą pomóc w zdrowym spożytkowaniu energii, skupiając uwagę na konkretnych ruchach. Korzyści płynące z aktywności fizycznej są nieograniczone: poprawiają koncentrację, redukują depresję i stany lękowe, a także wspomagają rozwój mózgu. Szczególnie istotne dla dzieci z deficytem uwagi jest to, że regularne ćwiczenia wpływają na lepszy sen, co z kolei może zminimalizować objawy ADHD.

Wybierz sport, który sprawi Twojemu dziecku radość i będzie dostosowany do jego mocnych stron. Na przykład sporty z dużą ilością przerw, mogą nie być najlepszym wyborem dla dziecka, które ma problemy z koncentracją. Lepszymi opcjami są sporty indywidualne lub zespołowe, takie jak koszykówka i piłka nożna, które wymagają stałego ruchu. Dzieci z ADHD mogą również czerpać korzyści z praktyki sztuk walki lub jogi, które poprawiają kontrolę umysłu podczas aktywności fizycznej.

Korzyści ze spędzania czasu na łonie natury

Badania wskazują, że korzystanie z czasu spędzanego na łonie natury przynosi dzieciom z ADHD liczne korzyści. Dzieci doświadczają większej redukcji objawów ADHD, bawiąc się w parku otoczonym trawą i drzewami, niż na betonowym placu zabaw. To obiecujące i łatwe podejście do radzenia sobie z ADHD zasługuje na uwagę. Nawet w miejskim otoczeniu większość rodzin ma dostęp do parków czy lasów. Dołącz do swojego dziecka podczas tego „zielonego czasu” – to nie tylko korzyść dla dziecka, ale także zasłużony oddech świeżego powietrza dla Ciebie.

Korzyści ze spędzania czasu na łonie natury u dzieci z zaburzeniami koncentracji uwagi

ADHD i sen

Niewystarczająca ilość snu może wpływać negatywnie na zdolność koncentracji każdego z nas, ale dla dzieci z ADHD może to być szczególnie szkodliwe. Dzieci te potrzebują co najmniej tyle samo snu co ich zdrowi rówieśnicy, jednak w praktyce często wygląda to inaczej. Problemy z koncentracją mogą prowadzić do nadmiernej stymulacji i trudności z zasypianiem. Ustanowienie stałej, wczesnej godziny snu jest jedną z najbardziej pomocnych strategii zwalczania tego problemu, choć nie zawsze rozwiązuje go całkowicie.

Aby pomóc dziecku w lepszym odpoczynku, warto wypróbować jedną lub więcej z poniższych strategii:

 • Ogranicz czas przed telewizorem, zwiększając aktywność fizyczną dziecka w ciągu dnia.
 • Wyklucz kofeinę z codziennej diety dziecka.
 • Obniż poziom aktywności około godzinę przed snem. Wybierz spokojne zajęcia, takie jak kolorowanie, czytanie lub cicha zabawa.
 • Poświęć dziesięć minut na przytulanie się ze swoim dzieckiem. To wzmocni poczucie miłości i bezpieczeństwa oraz zapewni czas na uspokojenie.
 • Wprowadź lawendę lub inne aromaty do pokoju dziecka. Zapach może pomóc w uspokojeniu dziecka.
 • Korzystaj z muzyki relaksacyjnej jako tła dźwiękowego dla dziecka podczas zasypiania. Dostępne są różne odmiany, obejmujące dźwięki natury i uspokajającą muzykę. Dzieci z ADHD często odczuwają korzyści z tzw. „białego szumu”. Możesz uzyskać efekt białego szumu, włączając radio lub używając wentylatora elektrycznego.

Jak pomóc dziecku z ADHD? Ustal jasne oczekiwania i zasady


Sporządź listę zasad, która będzie zrozumiała dla wszystkich i umieść ją w miejscu, gdzie dziecko łatwo ją zauważy.

Użyj systemu nagród i konsekwencji, aby efektywnie komunikować się ze swoim dzieckiem. Wyjaśnij, co się stanie, gdy zasady będą przestrzegane lub zostaną złamane. Warto konsekwentnie trzymać się ustalonego systemu, stosując nagrody lub odpowiednio, kary.

Wprowadzając spójną strukturę, nie zapominaj o pozytywnym wzmocnieniu swojego dziecka, które często doświadcza krytyki. Skup się na chwaleniu dobrego zachowania, ponieważ dzieci z ADHD zazwyczaj otrzymują niewiele pozytywnego wsparcia. Uśmiech, pozytywny komentarz lub inna nagroda od Ciebie może znacząco poprawić uwagę, koncentrację i kontrolę impulsów Twojego dziecka z ADHD. Staraj się nagradzać za drobne osiągnięcia, jednocześnie minimalizując negatywne reakcje za niewłaściwe zachowanie czy słabą realizację zadań.

Korzystanie z nagród

Korzystanie z kar

Zadbaj o właściwą dietę dziecka


Choć dieta nie jest bezpośrednią przyczyną zespołu deficytu uwagi, to sposób żywienia może wpływać na stan psychiczny dziecka, co z kolei może wpływać na jego zachowanie. Monitorowanie i modyfikacja tego, co, kiedy i ile je Twoje dziecko, mogą pomóc w redukcji objawów ADHD.

Wszystkie dzieci odnoszą korzyści ze spożywania świeżej żywności, regularnych posiłków i unikania jedzenia o niskiej wartości odżywczej. Te zasady są szczególnie ważne w przypadku dzieci z ADHD, które ze względu na impulsywność i rozproszenie mogą mieć tendencję do opuszczania posiłków, problemów z odżywianiem i nadmiernego spożywania niezdrowych pokarmów.

Dzieci z ADHD są często znane z nieregularnych nawyków żywieniowych. Bez odpowiednich wskazówek ze strony rodziców mogą nie jeść godzinami, a następnie objadać się wszystkim, co jest w zasięgu. Konsekwencje tego wzorca mogą negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i emocjonalne dziecka.

Aby zapobiec niezdrowym nawykom żywieniowym, zaleca się planowanie regularnych i pożywnych posiłków lub przekąsek dla dziecka, utrzymując odstępy nie dłuższe niż trzy godziny. Dziecko z ADHD korzysta zarówno fizycznie z regularnego spożywania zdrowej żywności, jak i mentalnie z ustalonego rytmu posiłków jako przerw w ciągu dnia.

Jak pomóc dziecku z ADHD - Naucz dziecko, jak nawiązywać przyjaźnie

Naucz dziecko, jak nawiązywać przyjaźnie


Dzieci z ADHD często doświadczają trudności w prostych interakcjach społecznych. Mogą mieć trudności z interpretacją sygnałów społecznych, mówić nadmiernie, często przerywać, sprawiać wrażenie agresywnych lub „zbyt intensywnych”. Ich względna emocjonalna niedojrzałość może powodować, że będą się wyróżniać wśród rówieśników i staną się celem nieprzyjaznych docinek.

Warto jednak pamiętać, że wiele dzieci z ADHD wykazuje wyjątkową inteligencję i kreatywność, co w końcu pomaga im radzić sobie w relacjach społecznych i rozpoznawać osoby, z którymi warto się zaprzyjaźnić. Co więcej, cechy osobowości, które mogą być irytujące dla rodziców i nauczycieli, często są postrzegane przez rówieśników jako zabawne i urocze.

ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców

Pomagaj dziecku w doskonaleniu umiejętności społecznych


Nauka umiejętności społecznych i zasad to dla dzieci z ADHD wyzwanie. Możesz jednak wspomóc swoje dziecko w staniu się lepszym słuchaczem, opanowaniu czytania z twarzy i mowy ciała oraz płynniejszym współdziałaniu w grupie.

 • Prowadź delikatne, szczere rozmowy z dzieckiem na temat wyzwań i możliwych sposobów na wprowadzenie pozytywnych zmian.
 • Symuluj różne scenariusze społeczne z dzieckiem, często zamieniając role, aby uczynić to zadanie przyjemnym.
 • Dobieraj towarzyszy zabaw, którzy mają podobne umiejętności językowe i fizyczne jak Twoje dziecko.
 • Na początku zapraszaj do zabawy jednego lub dwóch znajomych naraz, starannie obserwując ich interakcje i stosując politykę zerowej tolerancji dla agresji, popychania i krzyczenia.
 • Znajdź czas i przestrzeń, aby wspierać dziecko podczas zabawy, nagradzając często dobre zachowanie.

Jak pomóc dziecku z ADHD – podsumowanie


Kluczowym elementem w wsparciu dziecka z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej jest zrozumienie i konsekwentne stosowanie skutecznych strategii. Podkreśla się znaczenie zmiany stylu życia, zrównoważonej diety, organizacji codziennego życia oraz nauki umiejętności społecznych.

Aktywne zaangażowanie się rodziców, zastosowanie skutecznych metod wychowawczych oraz promowanie zdrowego stylu życia mogą istotnie poprawić jakość życia dziecka z ADHD. Warto podkreślić, że proces ten wymaga cierpliwości, zrozumienia i stałego wsparcia ze strony rodziny, co z kolei może przyczynić się do sukcesu i lepszego rozwoju dziecka.

Jeśli podejrzewasz ADHD u swojego dziecka, możesz poszukać wsparcia u naszych psychologów – posiadamy dwie stacjonarne placówki w Gliwicach i Katowicach.