Pierwsze objawy autyzmu u niemowląt i małych dzieci


Diagnozę autyzmu stawia się na podstawie zestawu cech, a nie badań biologicznych. To sprawia, że rozpoznanie autyzmu u dziecka bywa skomplikowane do momentu, gdy dziecko osiąga wiek 18-22 miesięcy, mimo że pewne symptomy mogą być widoczne już przed ukończeniem pierwszego roku życia. Zatem, jakie są pierwsze objawy autyzmu u niemowląt? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Spis treści:

Pierwsze objawy autyzmu u niemowląt i małych dzieci

Co to jest autyzm?


Autyzm, znany również jako zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD), jest złożonym zaburzeniem neurorozwojowym, które wpływa na sposób, w jaki osoba komunikuje się, nawiązuje relacje społeczne oraz odbiera i przetwarza informacje z otoczenia. Charakteryzuje się szerokim zakresem objawów i nasilenia.

Ponieważ każda osoba z autyzmem doświadcza świata w inny sposób, używa się terminu „spektrum”, aby podkreślić indywidualność tych doświadczeń.

Osoby ze spektrum autyzmu mogą wykazywać umiejętności w określonych dziedzinach, podczas gdy inne aspekty życia mogą stanowić dla nich wyzwanie. Różnorodność rozwoju tych umiejętności w ciągu życia jest tak zróżnicowana, jak sama natura autyzmu i może się znacząco różnić między osobami.

Typowe wyzwania, z którymi borykają się dzieci ze spektrum autyzmu


Osoby ze spektrum autyzmu, mimo posiadania pewnych umiejętności i mocnych stron, mogą napotykać wyzwania w różnych obszarach życia, które różnią się w zależności od osoby i mogą objawiać się na różnych etapach życia.

Wśród wyzwań związanych z autyzmem mogą znajdować się:

 • Różnice w komunikacji pragnień i potrzeb,
 • Wchodzenie w interakcje z innymi osobami,
 • Trudności w interpretacji działań i zachowania innych, a także trudności innych w rozumieniu zachowania osoby autystycznej,
 • Przetwarzanie informacji sensorycznych,
 • Przetwarzanie informacji poznawczych.

Pierwsze objawy autyzmu u niemowląt


Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a różnice w szybkości zdobywania umiejętności są normalne. Mimo to, istnieją określone kamienie milowe w rozwoju, których osiągnięcie w określonym czasie jest oczekiwane u większości niemowląt i małych dzieci.

Jeżeli rozwój dziecka znacząco różni się od rówieśników, może to wskazywać na możliwość znajdowania się w spektrum autyzmu. Pamiętaj jednak, że odmienne tempo rozwoju nie musi oznaczać autyzmu, gdyż na rozwój wpływa wiele czynników.

Dla rodziców i opiekunów dzieci, które rozwijają się w sposób odmienny od rówieśników i u których podejrzewa się autyzm, przygotowana lista kontrolna oznak i cech może okazać się przydatna w ocenie rozwoju dziecka.

Pierwsze objawy autyzmu u niemowląt i małych dzieci, oznaki autyzmu

Objawy autyzmu u niemowląt i małych dzieci – lista kontrolna


Niemowlęta i małe dzieci z autyzmem mogą wykazywać różne typowe cechy, choć rzadko zdarza się, aby wszystkie objawy wystąpiły u jednego dziecka. Ponadto, niektóre objawy mogą ewoluować lub stawać się bardziej widoczne w miarę dorastania dziecka.

Pierwsze objawy autyzmu u niemowląt (od 6 miesięcy do 1. roku życia)
 • Dziecko reaguje w nieoczekiwany sposób na nowe twarze.
 • W sytuacjach towarzyskich rzadko się uśmiecha.
 • Ma trudności z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego lub w ogóle go nie nawiązuje.
 • Doświadcza problemów z podążaniem wzrokiem za obiektami.
 • Nie reaguje na swoje imię.
 • Nie reaguje na głośne dźwięki, nie odwraca głowy w kierunku źródła dźwięku.
 • Wykazuje nadmierną reakcję na pewne dźwięki.
 • Nie wykazuje zainteresowania grami interaktywnymi, na przykład „akuku”.
 • Naśladowanie dźwięków i słów jest ograniczone.
 • Używa ograniczonej liczby gestów, takich jak wskazywanie na przedmioty lub machanie.
 • Rzadko naśladuje działania innych osób.
 • Wykazuje niechęć do bycia dotykanym lub przytulanym, nie wyciąga rąk, aby być podniesionym.
 • Przejawia nietypowe lub powtarzalne ruchy ciała.
Pierwsze objawy autyzmu u małych dzieci do 24. miesiąca życia
 • Mowa jest ograniczona lub nieobecna.
 • Chodzenie na palcach.
 • Trudności z wykonaniem prostych instrukcji słownych.
 • Ograniczone są gesty i naśladowanie działań innych osób.
 • Wykazywanie intensywnych zainteresowań konkretnymi obiektami, ignorując inne.
 • Intensywne interesowanie się nietypowymi lub niespodziewanymi przedmiotami lub materiałami.
 • Niechętne dzielenie się przedmiotami, które interesują dziecko.
 • Angażowanie się w powtarzalne działania, takie jak układanie obiektów w linie lub grupy.
Wczesne objawy autyzmu u małych dzieci do 36. miesiąca życia
 • Mowa jest ograniczona.
 • Występują trudności w zrozumieniu i wykonaniu prostych instrukcji słownych.
 • Małe zainteresowanie zabawami wymagającymi wyobraźni, takimi jak gry w udawanie.
 • Brak zainteresowania innymi dziećmi.
 • Preferowanie rutyny i nerwowa reakcja na zmiany.
 • Wykazywanie nadwrażliwości na bodźce dźwiękowe, zapachowe czy smakowe.
 • Ograniczona wrażliwość lub brak reakcji na niektóre doświadczenia zmysłowe, takie jak ciepło, zimno, dotyk, głód, pragnienie lub ból.
 • Skupienie na zabawie określonymi zabawkami lub wykonywanie konkretnych czynności.

Diagnoza autyzmu u niemowląt i dzieci


Autyzm nie jest diagnozowany za pomocą testów biologicznych, lecz na podstawie obserwacji i interakcji z dzieckiem, w połączeniu z informacjami na temat jego rozwoju, zdrowia i zachowania.

Ponieważ każdy przypadek autyzmu jest unikalny, proces diagnozowania autyzmu różni się w zależności od indywidualnych potrzeb. Proces oceny również różni się między dziećmi a dorosłymi.

Czy poddać dziecko badaniu na autyzm?


Pamiętaj, że wymienione cechy i oznaki mogą występować u niemowląt i małych dzieci z autyzmem, jednak nie stanowią one definitywnego dowodu na obecność tego zaburzenia. Rodzice i opiekunowie nie powinni traktować ich jako ostatecznego wyznacznika autyzmu lub innych problemów.

Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko lub maluch wykazuje niektóre z opisanych cech autystycznych lub rozwija się w innym tempie niż rówieśnicy, kluczowe jest skonsultowanie się z psychologiem bądź psychiatrą. Profesjonalna porada specjalisty jest niezbędna do właściwej oceny i ewentualnego rozpoczęcia odpowiedniej interwencji.

Pierwsze objawy autyzmu u niemowląt i małych dzieci – co robić?


Jeśli zauważysz u swojego niemowlaka objawy, które mogą sugerować autyzm, pierwszym krokiem powinno być umówienie wizyty u specjalisty. W naszej poradni oferujemy profesjonalną pomoc i wsparcie. Podczas wizyty przeprowadzamy dokładny wywiad, który pozwala na głębsze zrozumienie zachowania i potrzeb dziecka.

Dodatkowo, stosujemy test ADOS-2, który jest uznawany za standard w diagnozowaniu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Test ten pozwala na dokładną ocenę i identyfikację specyficznych cech autyzmu, co jest kluczowe dla dalszego planowania odpowiedniej opieki i wsparcia dla dziecka. Zachęcamy rodziców do kontaktu i umówienia wizyty, aby wspólnie pracować nad zapewnieniem najlepszej możliwej opieki dla dziecka.

Pierwsze objawy autyzmu u niemowląt - test ADOS-2

Pierwsze objawy autyzmu – test ADOS-2


Protokół Obserwacji Diagnostycznych Autyzmu, znany jako ADOS-2, jest kluczowym narzędziem używanym do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) u osób w każdym wieku, od dzieciństwa do dorosłości. ADOS-2 obejmuje częściowo ustrukturyzowaną sesję zabawy lub wywiad, która jest dostosowana do wieku i zdolności komunikacyjnych pacjenta.

To narzędzie zawiera zestaw standardowych zadań i pytań, które pozwalają na bezpośrednią obserwację zachowań związanych z ASD. W ADOS-2 stosuje się różnorodne działania społeczne, dopasowane do etapów rozwoju i wieku pacjenta, aby wywołać sytuacje sprzyjające interakcjom społecznym, komunikacji i specyficznym typom zachowań.

ADOS-2 to narzędzie oceny oparte na aktywnościach, używane przez wykwalifikowanych klinicystów do badania umiejętności komunikacyjnych, interakcji społecznych i kreatywnego używania przedmiotów u osób podejrzewanych o ASD. Obecnie ADOS-2 jest uznawane za „złoty standard” w diagnozowaniu ASD.

Diagnoza autyzmu – dlaczego poradnia FOCUS?


Wybierając naszą poradnię do diagnozy autyzmu u dziecka, decydujesz się na wsparcie oferowane przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w dziedzinie psychologii rozwojowej i zaburzeń ze spektrum autyzmu. Nasza poradnia jest wyposażona w najnowsze narzędzia diagnostyczne, w tym w uznawany za złoty standard test ADOS-2, które zapewniają dokładność i wiarygodność diagnozy.

Przykładamy wielką wagę do indywidualnego podejścia do każdego dziecka i rodziny, co pozwala na stworzenie spersonalizowanego planu wsparcia, dostosowanego do unikalnych potrzeb i okoliczności. Dodatkowo, oferujemy szeroki zakres doradztwa, co umożliwia rodzicom lepsze zrozumienie autyzmu i nabycie umiejętności potrzebnych do wsparcia swojego dziecka. Wybór naszej poradni to decyzja o zapewnieniu dziecku jak najlepszego startu w życiu z profesjonalnym wsparciem na każdym kroku.

Sprawdź naszą ofertę: psycholog dziecięcy Katowice, psychiatra dziecięcy Katowice. Możesz również zapisać dziecko na specjalistyczną diagnozę – w tym celu kliknij tutaj i wybierz zakładkę diagnoza autyzmu – ADOS-2.

Przeczytaj również:
Jak pomóc dziecku z ADHD? Wskazówki dla rodziców
Co zrobić, aby moje dziecko było pewniejsze siebie?
Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Najczęstsze objawy
Jak radzić sobie z agresją u dzieci?


Tagi: 
autyzm, pierwsze objawy autyzmu u niemowląt i małych dzieci, objawy autyzmu u niemowląt i małych dzieci, diagnoza autyzmu u niemowląt i małych dzieci