Rodzice mogą pomóc dzieciom rozwijać umiejętności i pewność siebie, aby te mogły przezwyciężyć lęki i mniej ulegać fobiom. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy pięć przykładowych metod, które mogą być pomocne.
Rodzice mogą pomóc dzieciom rozwijać umiejętności i pewność siebie, aby te mogły przezwyciężyć lęki i mniej ulegać fobiom. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy pięć przykładowych metod, które mogą być pomocne.
Choć wydaje się to trywialne, jest on prawdziwy dla twojego dziecka i powoduje u niego uczucie lęku i niepokoju. Możliwość mówienia o lęku pomaga – słowa często zabierają część mocy negatywnego uczucia. Jeśli porozmawiasz ze swoim dzieckiem, jego strach może stać się mniej potężny.
Nigdy nie umniejszaj poczuciu strachu jako sposobu na zmuszenie dziecka do pokonania go. Mówiąc: „Nie bądź śmieszny! W twojej szafie nie ma potworów!” może zmusić twoje dziecko do pójścia spać, ale to nie sprawi, że jego strach zniknie.
Jeśli twoje dziecko nie lubi psów, nie zakładaj z góry, że trzeba ich unikać. To tylko wzmocni poczucie, że psów należy się bać. Zapewnij dziecku wsparcie i delikatną opiekę, gdy zbliżacie się do obiektu będącego źródłem strachu lub do stresującej sytuacji.
Dziecko, które potrafi wyobrazić sobie intensywność lęku w skali od 1 do 10, przy 10 może być w stanie „zobaczyć” strach jako mniej intensywny niż pierwotnie sobie wyobrażało. Młodsze dzieci mogą pomyśleć o tym, jak są „pełne strachu”, oceniając go „aż do kolan”, „aż do żołądka”, a kiedy są bardziej przerażone „aż po czubek głowy”.
Wypróbuj te łatwe do wdrożenia techniki. Wykorzystując cię jako „bazę”, dziecko może wyruszyć w kierunku tego, czego się obawia, a następnie wrócić do ciebie – do bezpieczeństwa. Dzieci mogą także nauczyć się pewnych pozytywnych wypowiedzi (takich jak „Mogę to zrobić” i „Dam radę”), aby powiedzieć je sobie, kiedy odczuwają niepokój. Techniki relaksacyjne są równie pomocne, np. wizualizacja (unoszenia się w chmurze lub leżenia na plaży) czy głębokie oddychanie (wyobrażając sobie, że płuca są balonami i pozwalają im powoli opróżniać się).
W takim przypadku, zalecamy wizytę w Naszej Poradni.
ul. Sikornik 18
Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Dane do przelewu:
PORADNIAFOCUS.PL
sp. z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Sikornik 18, 44-122 Gliwice
NIP: 631-270-00-58
Nr konta: 54 1050 1298 1000 0090 8138 8747
Napisz do Nas:
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]