Psychoterapia poznawczo-behawioralna to metoda psychoterapii u podstaw której leży twierdzenie, że przed uczuciami pojawiają się myśli. Jej głównym założeniem jest zależność pomiędzy uczuciami, emocjami, myślami i naszymi działaniami. Została rozpowszechniona przez psychiatrę amerykańskiego pochodzenia – Aarona Becka, który stwierdził, że zmieniając nasze myślenie jesteśmy w stanie zmienić jednocześnie swoje nastawienie i podejmowane przez nas działania.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna to metoda skupiająca się na rozwiązywaniu bieżących problemów pacjenta, jedynie w wyjątkowych sytuacjach odwołująca się do przeszłości.
Zgodnie z jej założeniami różnego rodzaju doświadczenia życiowe powodują, że nabieramy pewnych nawyków i utrwalamy wzorce zachowań, które nie zawsze są obiektywne. Uczestnicząc w psychoterapii pozwalamy na ich odkrycie i stopniowe zastępowanie właściwymi działaniami. W konsekwencji rozwijamy swoją świadomość.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna sprawdza się w procesie leczenia takich zaburzeń jak:
– Depresja (także poporodowa)
– Nerwica
– Zaburzenia lękowe
– Lęk paniczny
– Fobie
– PTSD
– Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
– Zaburzenia odżywiania
– Zaburzenia osobowości
– Trudności w relacjach międzyludzkich
Leczenie metodą psychoterapii poznawczo-behawioralnej to proces krótkoterminowy. Spotkania z psychoterapeutą odbywają się kilka – kilkanaście razy i w większości przypadków w tygodniowych odstępach. Proces ten może zostać wydłużony w przypadku złożoności zaburzenia, z którymi zgłasza się pacjent.
Możesz liczyć na pomoc
Naszych specjalistów.
Jeśli ten problem dotyczy Ciebie
lub Twoich najbliższych – skontaktuj się z Nami!