Psychoterapia humanistyczna to metoda odwołująca się do typowych elementów ludzkiej natury – rozwoju osobistego, świadomości sensu życia i wolnej woli. Została stworzona przez Carla Rogersa w czasach II wojny światowej i oparta na stwierdzeniu, że psychoterapeuta to osoba wspierająca i towarzysząca pacjentowi w doświadczeniu przez niego samozrozumienia i samoakceptacji.
Ponadto, psychoterapeuta nie jest ani osobą oceniająca ani narzucającą tryb pracy. To metoda psychoterapii skoncentrowana na teraźniejszości i aktualnych potrzebach pacjenta, a także jego przyszłości.
Psychoterapia humanistyczna jest efektywnie wykorzystywana w terapiach rodzin i par, ponieważ jej główne założenia dotyczą stosunków międzyludzkich i empatii. U jej podstaw leży również stwierdzenie, że każdy z nas jest z natury dobry, a nasze działania warunkuje spotykany przez nas los i konieczność odnalezienia swojej tożsamości. Zaburzenia są traktowane jako wynik deficytów rozwojowych i niezaspokojenia takich potrzeb jak akceptacja, autonomia czy miłość.
Psychoterapia humanistyczna znajduje swoje zastosowanie w leczeniu:
– Zaburzeń związanych z niską samooceną
– Zaburzeń psychosomatycznych
– Zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych
– Zaburzeń osobowościowych związanych z brakiem empatii
– Fobii
– Nerwic
– Depresji
Psychoterapia humanistyczna jest metodą długoterminowej terapii, trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, a spotkania odbywają się zazwyczaj w tygodniowych odstępach i trwają około godziny.
Możesz liczyć na pomoc
Naszych specjalistów.
Jeśli ten problem dotyczy Ciebie
lub Twoich najbliższych – skontaktuj się z Nami!