Psychoterapia psychodynamiczna to metoda psychoterapii skierowana do osób, u których przyczyną różnego rodzaju zaburzeń są nieprzepracowane konflikty psychiczne, które zostały ukryte w nieświadomości. Stosując taktykę takiego mechanizmu obronnego próbujemy się chronić przed problemami, które mimo bycia ukrytymi mają wpływ na nasze bieżące sprawy.
Psychoterapia psychodynamiczna ma swoje źródło w psychoterapii psychoanalitycznej i podobnie skupia się na swobodnych skojarzeniach, które wypowiadane przez pacjenta stanowią źródło informacji do interpretacji przez psychoterapeutę. Metoda ta nie skupia się na rozwiązywaniu bieżących problemów, ale na wpływie doświadczeń z przeszłości na aktualne relacje międzyludzkie, traktując bieżące kwestie jako skutek nieuświadomionych problemów.
Istotne w psychoterapii psychodynamicznej jest także podejście do relacji pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą – psychoterapeuta pełni rolę słuchacza zachęcającego do swobodnego wypowiadania swoich myśli.
Psychoterapia psychodynamiczna sprawdza się w procesie leczenia takich zaburzeń jak:
– Zaburzenia nastroju
– Zaburzenia lękowe
– Zaburzenia odżywiania
– Zaburzenia osobowości
– Problemy w relacjach międzyludzkich, żałoby, rozstania
– Niskie poczucie własnej wartości
– Problemy w środowisku związanym z pracą etc.
Warto podkreślić, że osoby uzależnione lub ze cierpiące na schizofrenię, urojenia i zaburzenia afektywne dwubiegunowe nie powinny być uczestnikami sesji psychoterapii psychodynamicznej.
Leczenie metodą psychoterapii psychodynamicznej to długotrwały proces i trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, a nawet lat. Sesje odbywają się przeważnie w tygodniowych odstępach.
Możesz liczyć na pomoc
Naszych specjalistów.
Jeśli ten problem dotyczy Ciebie
lub Twoich najbliższych – skontaktuj się z Nami!