Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych?Jeśli zdiagnozowano u Ciebie ADHD, zdajesz sobie sprawę, jak trudno jest unikać rozproszeń, zachować organizację i pracować efektywnie. Jednak odpowiednia terapia i właściwe techniki, mogą pomóc Ci zwiększyć produktywność i poczucie spełnienia. Implementacja prostych, ale efektywnych strategii może znacząco pomóc Ci radzić sobie z ADHD.

Spis treści:

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych?

Jeśli zmagasz się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), wszystko, od płacenia rachunków na czas po nadążanie za pracą, rodziną i wymaganiami społecznymi, może wydawać się przytłaczające. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi może wpływać negatywnie na wszystkie aspekty życia, włączając zdrowie oraz relacje osobiste i zawodowe. Możesz doświadczać ekstremalnej prokrastynacji, problemów z dotrzymywaniem terminów oraz impulsywnego zachowania, co dodatkowo utrudnia funkcjonowanie. Często możesz czuć się niezrozumiany przez przyjaciół i rodzinę.

Na szczęście istnieje wiele skutecznych technik, które możesz zastosować, aby lepiej radzić sobie z ADHD. Dzięki odpowiednio dobranej terapii, coachingowi oraz innym specjalistycznym narzędziom, możesz znacząco poprawić jakość swojego życia.

Poprzez rozwijanie codziennych nawyków, wykorzystywanie swoich mocnych stron i stosowanie efektywnych strategii organizacyjnych, możesz pracować wydajniej i poprawić swoje interakcje z innymi. Edukowanie osób w Twoim otoczeniu na temat tego, z czym się mierzysz, również może być kluczowe w uzyskaniu wsparcia i zrozumienia.

Zmiana jednak nie nadejdzie z dnia na dzień. Te strategie samopomocy wymagają praktyki, cierpliwości i, co być może najważniejsze, pozytywnego nastawienia. Korzystając z tych technik, możesz zwiększyć swoją produktywność, poprawić organizację i lepiej kontrolować swoje życie, co również przyczyni się do wzrostu poczucia własnej wartości.

ADHD u dorosłych


Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dorosłych to zaburzenie zdrowia psychicznego, które charakteryzuje się uporczywymi problemami takimi jak trudności ze skupieniem uwagi, nadpobudliwość i impulsywne zachowanie. ADHD u dorosłych może prowadzić do niestabilnych związków, słabych wyników w pracy lub szkole, niskiej samooceny i innych problemów.

Chociaż ADHD może być rozpoznane dopiero w dorosłości, objawy zazwyczaj zaczynają się we wczesnym dzieciństwie i trwają w wieku dorosłym. W wielu przypadkach ADHD nie jest diagnozowane, dopóki dana osoba nie osiągnie dorosłości. Objawy ADHD u dorosłych mogą być mniej wyraźne niż u dzieci. U dorosłych nadpobudliwość może się zmniejszyć, jednak trudności z impulsywnością, niepokojem i koncentracją mogą się utrzymywać.

Leczenie ADHD u dorosłych jest podobne do leczenia tego zaburzenia u dzieci. Obejmuje ono leki, poradnictwo psychologiczne (psychoterapię) oraz leczenie wszelkich współistniejących zaburzeń psychicznych. Terapia ma na celu poprawę zdolności do zarządzania codziennymi wyzwaniami, poprawę jakości życia i redukcję objawów.

Objawy ADHD u dorosłych


Niektóre osoby z ADHD zauważają zmniejszenie objawów wraz z wiekiem, jednak u wielu dorosłych nadal występują poważne symptomy, które zakłócają codzienne funkcjonowanie. Główne cechy ADHD u dorosłych obejmują trudności ze skupieniem uwagi, impulsywność i niepokój. Intensywność objawów może się wahać od łagodnej do ciężkiej.

Wielu dorosłych z ADHD nie zdaje sobie sprawy, że je ma – po prostu wiedzą, że codzienne zadania bywają dla nich trudne. Mogą mieć problemy z koncentracją i ustalaniem priorytetów, co prowadzi do niedotrzymywania terminów oraz zapominania o spotkaniach i planach towarzyskich. Niezdolność do kontrolowania impulsów może objawiać się na różne sposoby, od zniecierpliwienia podczas czekania w kolejce czy jazdy w korku, po wahania nastroju i wybuchy złości.

Typowe objawy ADHD u dorosłych mogą obejmować:

 • Impulsywność.
 • Dezorganizację i trudności z ustalaniem priorytetów.
 • Słabe umiejętności zarządzania czasem.
 • Problemy z koncentracją na zadaniu.
 • Trudności z wielozadaniowością.
 • Nadmierną aktywność lub niepokój.
 • Słabe planowanie.
 • Niską tolerancję na frustrację.
 • Częste wahania nastroju.
 • Problemy z wykonywaniem i kończeniem zadań.
 • Gorący temperament.
 • Trudności z radzeniem sobie ze stresem.

Dorośli z ADHD mogą doświadczać wielu wyzwań w codziennym życiu. Zrozumienie objawów i szukanie odpowiedniego wsparcia może znacząco poprawić jakość życia i zdolność do efektywnego radzenia sobie z codziennymi zadaniami.

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych? Farmakoterapia

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych? Farmakoterapia


Choć wielu ludzi kojarzy leczenie ADHD z farmakoterapią, ważne jest zrozumienie, że leki nie rozwiązują wszystkich problemów ani nie eliminują objawów w pełni.

W rzeczywistości, mimo że leki często poprawiają koncentrację i uwagę, zwykle w mniejszym stopniu wspierają w radzeniu sobie z dezorganizacją, złym zarządzaniem czasem, zapominaniem czy prokrastynacją – problemami, które stanowią główne trudności dla wielu dorosłych z ADHD.

Leki na ADHD osiągają większą efektywność, gdy są stosowane razem z innymi metodami terapii. Leczenie będzie bardziej kompleksowe, jeśli połączysz farmakoterapię z interwencjami, które adresują kwestie emocjonalne i behawioralne oraz uczą nowych umiejętności radzenia sobie z codziennością.

Reakcje na leki na ADHD różnią się w zależności od osoby. Z tego powodu poszukiwanie odpowiedniego leku i dawkowania wymaga czasu i dokładnej obserwacji przez psychiatrę.

Leczenie farmakologiczne ADHD wymaga ścisłego monitorowania. Współpraca z lekarzem w celu monitorowania skutków ubocznych, obserwacja własnego samopoczucia i odpowiednie dostosowywanie dawki są kluczowe. Bez dokładnego nadzoru leki na ADHD mogą stać się mniej skuteczne i bardziej ryzykowne.

Jeśli zdecydujesz się na leczenie ADHD za pomocą leków, to nie oznacza, że musisz je przyjmować na stałe. Chociaż częste zmiany leków mogą być niebezpieczne, masz możliwość bezpiecznego zaprzestania ich stosowania, jeśli okaże się, że nie przynoszą spodziewanych efektów. Jeżeli rozważasz przerwanie leczenia farmakologicznego, ważne jest, abyś poinformował o tym swojego psychiatrę i wspólnie z nim zaplanował stopniowe zmniejszanie dawki.

Leczenie ADHD nie sprowadza się wyłącznie do farmakoterapii. Każdy krok, który podejmujesz w celu zarządzania objawami, jest formą leczenia. Chociaż profesjonalna pomoc jest niezastąpiona, ostatecznie odpowiedzialność spoczywa na Tobie. Istnieje wiele strategii, które możesz zastosować samodzielnie, by poprawić swoje samopoczucie – i możesz zacząć je wdrażać już teraz.

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych? Psychoterapia

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych? Psychoterapia


Specjaliści z doświadczeniem w obszarze ADHD mogą pomóc Ci rozwinąć nowe umiejętności radzenia sobie z objawami i zmienić nawyki, które sprawiają problemy.

Niektóre terapie mogą skupiać się na zarządzaniu stresem i gniewem lub na kontroli impulsywnych zachowań. Inne z kolei mogą nauczyć Cię, jak efektywniej zarządzać czasem i finansami oraz jak poprawić umiejętności organizacyjne.

Terapia indywidualna

Dorośli z ADHD często borykają się z konsekwencjami trudności, które przejawiają się w postaci słabych wyników, niepowodzeń, problemów w nauce, częstej zmiany miejsc pracy oraz konfliktów w relacjach. Indywidualna terapia może okazać się cenna w radzeniu sobie z emocjonalnym bagażem, takim jak niska samoocena, uczucie zażenowania i wstydu wyniesionego z dzieciństwa i okresu dorastania, a także z negatywnymi reakcjami, takimi jak krytyka, której doświadczasz od najbliższych.

Terapia małżeńska i rodzinna

Terapia małżeńska i rodzinna koncentruje się na rozwiązywaniu problemów, które ADHD może wprowadzać w życie rodzinne i partnerskie, takich jak konflikty finansowe, zapominanie o zobowiązaniach, zaniedbywanie domowych obowiązków czy impulsywne decyzje. Ta forma terapii umożliwia Tobie i Twoim bliskim zrozumienie tych kwestii i pracę nad konstruktywnymi metodami radzenia sobie oraz komunikacji.

Ponadto, terapia małżeńska i rodzinna może poprawić Twoje relacje, dzięki edukacji partnera i członków rodziny na temat ADHD, co prowadzi do lepszego wzajemnego zrozumienia i wsparcia.

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma na celu identyfikację i modyfikację negatywnych przekonań i zachowań, które są źródłem problemów w życiu. Wielu ludzi z ADHD czuje się zniechęconych po latach zmagań i niespełnionych oczekiwań, dlatego kluczowym celem CBT jest zamiana tych negatywnych perspektyw na bardziej optymistyczne i realistyczne podejście.

Terapia poznawczo-behawioralna skupia się także na praktycznych wyzwaniach związanych z ADHD, jak dezorganizacja, problemy z efektywnością w pracy, czy kłopoty z zarządzaniem czasem, oferując strategie i narzędzia, które pomagają radzić sobie z tymi trudnościami.

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych? coaching

Trenerzy i profesjonalni organizatorzy dla dorosłych z ADHD


Coaching behawioralny

Coaching behawioralny dla dorosłych z ADHD nie jest tradycyjną formą terapii, ale może stanowić cenną część procesu leczenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych terapeutów, którzy pomagają przepracować problemy emocjonalne, coachowie skupiają się na praktycznych rozwiązaniach problemów życia codziennego. Trenerzy behawioralni uczą strategii organizowania środowiska domowego i zawodowego, planowania dnia, ustalania priorytetów zadań oraz zarządzania finansami.

Coachowie mogą pracować z Tobą w domu, przez telefon lub online, oferując elastyczność i dostosowanie do Twoich potrzeb. Wiele relacji coach-klient ma charakter długodystansowy, co umożliwia regularne wsparcie niezależnie od lokalizacji.

Profesjonalne organizowanie

Profesjonalni organizatorzy mogą być niezwykle pomocni dla dorosłych z ADHD, którzy mają trudności z uporządkowaniem swoich rzeczy lub zarządzaniem czasem. Organizatorzy pomagają zmniejszyć bałagan, opracować efektywne systemy organizacyjne i nauczyć się lepiej zarządzać czasem. Przychodzą do Twojego domu lub miejsca pracy, analizują obecne systemy (lub ich brak) i sugerują zmiany.

Pomagają w uporządkowaniu dokumentów, płaceniu rachunków oraz doradzają w zakresie narzędzi do pamięci i planowania, systemów archiwizacji i innych. Profesjonalny organizator wspiera także w zarządzaniu zadaniami, tworzeniu list rzeczy do zrobienia i prowadzeniu kalendarza, co pozwala na bardziej efektywne funkcjonowanie na co dzień.

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych? Regularne ćwiczenia

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych? Regularne ćwiczenia


Regularne ćwiczenia to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie objawów ADHD u dorosłych oraz poprawę koncentracji, motywacji, pamięci i nastroju. Aktywność fizyczna pomaga spalić nadmiar energii, co może zmniejszyć impulsywność. Ponadto, ćwiczenia natychmiast zwiększają poziom dopaminy, noradrenaliny i serotoniny w mózgu – neuroprzekaźników, które odgrywają kluczową rolę w regulacji skupienia i uwagi. W ten sposób, działanie ćwiczeń jest podobne do działania leków na ADHD, takich jak Ritalin i Adderall. Jednak w przeciwieństwie do tych leków, ćwiczenia nie wymagają recepty i nie mają skutków ubocznych.

Codzienna aktywność fizyczna

Staraj się ćwiczyć przez większość dni tygodnia. Nie musisz chodzić na siłownię – wystarczy 30-minutowy spacer cztery razy w tygodniu, aby odczuć korzyści. Jeszcze lepsze efekty uzyskasz, angażując się w 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia. Wybierz formę ćwiczeń, która sprawia Ci przyjemność, aby łatwiej było Ci się jej trzymać. Możesz wybierać zajęcia, które wykorzystują Twoje mocne strony fizyczne lub które uważasz za trudne, ale zabawne. Sporty zespołowe mogą być szczególnie korzystne, ponieważ element społeczny sprawia, że są bardziej interesujące.

Ćwiczenia na łonie natury

Wyjdź na łono natury, aby podwoić korzyści płynące z ćwiczeń. Badania pokazują, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu może zmniejszyć objawy ADHD. Łącząc „zielony czas” z aktywnością fizyczną, możesz jeszcze bardziej poprawić swoje samopoczucie. Spróbuj pieszych wędrówek, biegów przełajowych lub spacerów po lokalnym parku lub malowniczej okolicy. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu może być nie tylko skuteczna, ale także przyjemna i relaksująca.

Znaczenie snu w radzeniu sobie z ADHD u dorosłych

Znaczenie snu w radzeniu sobie z ADHD u dorosłych


Wielu dorosłych z ADHD boryka się z problemami ze snem. Do najczęstszych trudności należą:

 • Problemy z zasypianiem: Często wynikają z gonitwy myśli, które utrudniają zaśnięcie.
 • Niespokojny sen: Możesz się wiercić i kręcić przez całą noc, zrywać kołdrę i budzić się przy każdym najmniejszym hałasie.
 • Trudności z porannym wstawaniem: Budzenie się to codzienna walka. Możesz przegapić wiele alarmów i czuć się oszołomiony oraz rozdrażniony przez wiele godzin po wstaniu.

Słaba jakość snu pogarsza objawy ADHD, dlatego niezbędne jest regularne zaplanowanie snu. Poprawa jakości snu może znacząco wpłynąć na Twoją uwagę, skupienie i nastrój.

Wskazówki, jak lepiej spać

 • Ustalona pora snu: Trzymaj się stałego harmonogramu snu i wstawaj o tej samej porze każdego ranka, nawet jeśli jesteś zmęczony.
 • Ciemna sypialnia: Upewnij się, że Twoja sypialnia jest całkowicie zaciemniona i trzymaj elektronikę z dala. Nawet słabe światło zegarów cyfrowych lub telefonu komórkowego może zakłócić sen.
 • Unikanie kofeiny: Staraj się unikać kofeiny w późniejszych godzinach dnia lub rozważ jej całkowite wyeliminowanie.
 • Spokojna godzina przed snem: Wprowadź spokojną godzinę lub dwie przed snem. Wyłącz wszystkie ekrany (telewizor, komputer, smartfon itp.) co najmniej godzinę przed snem.
 • Dostosowanie leków: Jeśli leki nie pozwalają Ci zasnąć w nocy, porozmawiaj z lekarzem o przyjmowaniu mniejszej dawki lub przyjmowaniu ich wcześniej w ciągu dnia.

Poprawa jakości snu poprzez te proste zmiany może mieć ogromny wpływ na Twoje samopoczucie i funkcjonowanie na co dzień.

Zdrowe nawyki żywieniowe i ADHD


Radzenie sobie z ADHD poprzez dietę to nie tylko kwestia tego, co jesz, ale także jak jesz. Wiele problemów żywieniowych u dorosłych z ADHD wynika z impulsywności i braku planowania. Aby skutecznie zarządzać ADHD, zwracaj uwagę na swoje nawyki żywieniowe. Oznacza to planowanie i kupowanie zdrowych posiłków, ustalanie regularnych pór posiłków, przygotowywanie jedzenia zanim dopadnie Cię głód, oraz posiadanie pod ręką zdrowych przekąsek, aby uniknąć sięgania po fast food lub automaty z przekąskami.

Planowanie posiłków i przekąsek

Regularne jedzenie jest kluczowe. Zaplanuj posiłki lub przekąski w odstępach nie dłuższych niż trzy godziny. Osoby z ADHD często jedzą nieregularnie – pomijają posiłki przez wiele godzin, a następnie objadają się tym, co jest pod ręką. Taki sposób odżywiania negatywnie wpływa na objawy ADHD oraz zdrowie emocjonalne i fizyczne. Upewnij się, że Twoja dieta zawiera odpowiednią ilość żelaza i magnezu. Jeśli masz wątpliwości, rozważ codzienną multiwitaminę.

Składniki odżywcze i zdrowe wybory

Wprowadź do swojej diety białko i węglowodany złożone przy każdym posiłku lub przekąsce. Te składniki pomogą Ci poczuć się bardziej czujnym i zmniejszyć nadpobudliwość, zapewniając jednocześnie stałą, trwałą energię. Unikaj śmieciowego jedzenia. Chociaż związek między barwnikami i dodatkami spożywczymi a ADHD nie jest w pełni udowodniony, wielu ekspertów uważa, że mogą one nasilać objawy ADHD.

Ograniczenie cukru i kofeiny

Ogranicz spożycie cukru i kofeiny. Choć mogą one zapewnić szybki zastrzyk energii, często prowadzą do załamania nastroju, energii i koncentracji. Ograniczenie cukru i kofeiny może pomóc utrzymać stabilny poziom cukru we krwi przez cały dzień i poprawić jakość snu w nocy.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Dodaj więcej kwasów tłuszczowych omega-3 do swojej diety. Badania pokazują, że kwasy omega-3 poprawiają koncentrację umysłową u osób z ADHD. Znajdują się one w łososiu, tuńczyku, sardynkach oraz niektórych wzbogaconych jajach i produktach mlecznych. Choć najlepiej jest pozyskiwać omega-3 z pożywienia, suplementy oleju rybnego i alg mogą być łatwym sposobem na zwiększenie ich spożycia.

W oleju rybim znajdują się dwa główne rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3: EPA i DHA. Suplementy różnią się proporcjami tych kwasów. Aby najlepiej złagodzić objawy ADHD, wybierz suplement, który zawiera co najmniej 2-3 razy więcej EPA niż DHA.

medytacja uważności

Techniki relaksacyjne w radzeniu sobie z ADHD u dorosłych


Wiele objawów ADHD można złagodzić za pomocą technik relaksacyjnych, takich jak medytacja i joga. Regularnie praktykowane terapie uspokajające mogą zwiększyć uwagę i skupienie oraz zmniejszyć impulsywność, lęk i depresję.

Medytacja uważności

Medytacja uważności to forma skupionej kontemplacji, która relaksuje umysł i ciało oraz koncentruje myśli. Badania wskazują, że długotrwała praktyka medytacji zwiększa aktywność kory przedczołowej – części mózgu odpowiedzialnej za uwagę, planowanie i kontrolę impulsów. W pewnym sensie medytacja jest przeciwieństwem ADHD. Celem medytacji jest ćwiczenie zdolności skupiania uwagi, co może pomóc zrozumieć i rozwiązać problemy. Oprócz poprawy odporności na rozproszenia, redukcji impulsywności i zwiększenia koncentracji, rozwijanie uważności poprzez medytację może również zapewnić większą kontrolę nad emocjami, co jest wyzwaniem dla wielu dorosłych z ADHD.

Joga i tai chi

Joga i pokrewne zajęcia, takie jak tai chi, łączą korzyści fizjologiczne płynące z ćwiczeń z psychologicznymi efektami medytacji. Mogą być szczególnie skuteczne, jeśli czujesz się zbyt nadpobudliwy, aby medytować. Joga uczy głębokiego oddychania i innych technik relaksacyjnych, które pomagają w koncentracji i świadomym myśleniu. Utrzymując różne pozycje przez dłuższy czas, kultywujesz równowagę i spokój. Kiedy czujesz się przytłoczony lub wymykasz się spod kontroli, techniki jogi mogą Cię odświeżyć i przywrócić równowagę psychiczną.

Wprowadzając te techniki do swojego codziennego życia, możesz skutecznie zarządzać objawami ADHD i poprawić swoje ogólne samopoczucie.

Wskazówki dotyczące organizacji i utrzymania porządku


Nieuwaga i rozproszenie uwagi są charakterystycznymi cechami ADHD, co czyni organizację jednym z największych wyzwań dla dorosłych z tym zaburzeniem. Może się zdarzyć, że perspektywa uporządkowania życia zawodowego czy domowego wydaje się przytłaczająca, jeśli masz ADHD.

Jednak możesz nauczyć się rozkładać zadania na mniejsze części i przyjmować systematyczne podejście do organizacji. Implementacja różnych struktur i procedur, a także korzystanie z narzędzi pomocniczych, takich jak codzienne planery i przypomnienia, może pomóc Ci utrzymać porządek i zapanować nad chaosem.

Rozwijaj schludne nawyki

Aby uporządkować pokój, dom lub biuro, zacznij od kategoryzacji przedmiotów. Zdecyduj, które z nich są niezbędne, a które można przechowywać lub wyrzucić. Wyrób sobie nawyk robienia notatek i pisania list, aby lepiej się zorganizować. Utrzymuj nowo zorganizowaną strukturę poprzez regularne, codzienne czynności.

Tworzenie przestrzeni i przechowywanie

Stwórz przestrzeń, zadając sobie pytanie, czego potrzebujesz na co dzień. Znajdź pojemniki lub szafy do przechowywania rzeczy, których nie używasz codziennie. Wyznacz określone miejsca na takie rzeczy, jak klucze, rachunki i inne przedmioty, które łatwo zgubić. Usuń z przestrzeni to, czego nie potrzebujesz, aby utrzymać porządek.

Wykorzystanie elektronicznych narzędzi planowania

Efektywne korzystanie z aplikacji kalendarza lub planera dnia może pomóc w pamiętaniu o terminach i zadaniach. Elektroniczne kalendarze pozwalają na ustawienie automatycznych przypomnień, dzięki czemu żadne zaplanowane wydarzenie nie umknie Twojej uwadze. Możesz używać smartfona lub komputera do zarządzania swoimi planami.

Korzystanie z list i notatek

Twórz listy i notatki, aby śledzić regularnie zaplanowane zadania, projekty i terminy. Jeśli używasz planera dziennego, przechowuj w nim wszystkie listy i notatki. Na smartfonie lub komputerze znajdziesz wiele aplikacji typu „to-do” oraz menedżerów zadań, które pomogą Ci w organizacji.

Szybkie działanie

Unikaj zapominania, bałaganu i prokrastynacji, wykonując zadania natychmiast, gdy się pojawią. Wypełniaj dokumenty, sprzątaj bałagan i oddzwaniaj na telefony od razu, zamiast odkładać to na później. Jeśli zadanie można wykonać w dwie minuty lub mniej, zrób to natychmiast, zamiast odkładać na przyszłość.

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych? Zgłoś się do Poradni FOCUS


W naszej poradni uzyskasz nie tylko diagnozę, ale także dostęp do szerokiej gamy usług terapeutycznych. Oferujemy sesje indywidualne, wsparcie dla par i rodzin, a także programy edukacyjne dla Ciebie i Twoich bliskich. Nasze usługi mają na celu pomóc Ci skuteczniej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z ADHD. Dzięki naszemu wsparciu, zyskasz narzędzia i strategie, które pozwolą Ci poprawić jakość życia i osiągnąć pełny potencjał. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z profesjonalnej pomocy w naszej Poradni.

Przeczytaj również:
Jak rozpoznać autyzm u dziecka – objawy autyzmu
Co zrobić, aby moje dziecko było pewniejsze siebie?
Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Najczęstsze objawy
Jak radzić sobie z agresją u dzieci?


Tagi: 
jak radzić sobie z adhd u dorosłych, adhd, czy mam adhd, jak sprawdzić, czy mam adhd, jak sprawdzić, czy mam adhd – diagnoza u dorosłych, jak rozpoznać adhd u dorosłych, objawy adhd u dorosłych, diagnoza adhd u dorosłych, oznaki adhd u dorosłych, objawy adhd u osób dorosłych