Jak leczyć ADHD u dziecka? Terapia dzieci z ADHD

Leki to jedyna metoda leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Dowiedz się, jak leczyć ADHD u dziecka, skupiając się na różnych skutecznych metodach wsparcia swojego dziecka.

Spis treści:

Jak leczyć ADHD u dziecka? Terapia dzieci z ADHD

Jak leczyć ADHD u dziecka?


Leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to nie tylko kwestia leków. Istnieje wiele innych skutecznych metod terapeutycznych, które mogą wspomagać dzieci z ADHD w poprawie zdolności skupiania uwagi, kontrolowania impulsywnego zachowania oraz redukcji nadpobudliwości.

Zrównoważony plan leczenia obejmuje korzystanie z pożywnych posiłków, aktywności fizycznej, naukę nowych umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz rozwijanie umiejętności społecznych. To podejście może przyczynić się do poprawy wyników szkolnych, wzmocnienia relacji z innymi i zmniejszenia stresu i frustracji zarówno dla dziecka, jak i dla całej rodziny.

Poniżej omówimy tradycyjne metody farmakoterapii, a także sięgniemy po alternatywne ścieżki, szukając odpowiedzi na pytanie, jak leczyć ADHD u dziecka w sposób holistyczny.

ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców

Lek na ADHD


W leczeniu ADHD używa się leków farmakologicznych, takich jak:

 • Metylofenidat (Concerta, Medikinet),
 • Atomoksetyna (Strattera),
 • Lisdeksamfetamina (Elvanse, dostępna w Polsce jedynie drogą importu docelowego).

Dodatkowo, w terapii ADHD stosuje się agonistów receptorów α-adrenergicznych:

 • Guanfacyna (obecnie niedostępna w Polsce),
 • Klonidyna.

Metylofenidat jest uznawany za lek pierwszego wyboru.

U większości osób leczonych z powodu ADHD, leki psychostymulujące przynoszą poprawę (czasami bardzo dobrą), a ich stosowanie zazwyczaj jest bezpieczne.

W przypadku wystąpienia bardziej kłopotliwych skutków ubocznych farmakoterapii, lekarz psychiatra najczęściej dysponuje skutecznymi środkami zaradczymi. Wbrew utrzymującym się mitom, podczas przyjmowania leków psychostymulujących zgodnie z zaleceniami lekarza, ryzyko uzależnienia jest bardzo niewielkie.

Jednak nie zawsze są one optymalną opcją dla Twojego dziecka, a co więcej, nie stanowią jedynego dostępnego rozwiązania.

Leki na ADHD mogą czasowo pomóc poprawić koncentrację lub uspokoić dziecko. Niemniej jednak, dotychczasowe badania wskazują, że w dłuższej perspektywie czasowej nie przynoszą znaczących korzyści w zakresie osiągnięć szkolnych, relacji czy problemów behawioralnych. Nawet na krótką metę, leki nie eliminują wszystkich problemów związanych z ADHD.

Dodatkowo, istnieją obawy co do wpływu, jaki silne leki mogą mieć na rozwijający się mózg dziecka. Niepokojące są również potencjalne skutki uboczne, takie jak drażliwość, utrata apetytu i bezsenność.

Leki są narzędziem, a nie cudownym lekarstwem. Warto rozważyć różnorodne podejścia terapeutyczne.

Jak leczyć ADHD u dziecka?

Reakcje na leki na ADHD są zróżnicowane, a ich skutki są indywidualne dla każdego dziecka. Niektóre dzieci doświadczają znacznej poprawy, podczas gdy inne odczuwają tylko niewielką lub żadną ulgę. Skutki uboczne także różnią się między dziećmi, czasem przewyższając korzyści. Z uwagi na indywidualne różnice, znalezienie odpowiedniego leku i dawki wymaga czasu.

Skuteczność leków na ADHD wzrasta w połączeniu z innymi metodami leczenia. Kombinacja leków z innymi metodami leczenia może przynieść największe korzyści.

Leczenie ADHD powinno być zawsze ściśle monitorowane. Leczenie to nie tylko przyjęcie pigułki – wymaga stałego nadzoru. Lekarz dziecka musi ścisłe monitorować ewentualne skutki uboczne, oceniać samopoczucie i dostosowywać dawkowanie.

Wybranie leków dla dziecka nie oznacza, że będzie je przyjmować stale. Choć powtarzane odstawianie i sięganie po leki nie jest bezpieczne, to możesz bezpiecznie zdecydować o przerwaniu leczenia ADHD u dziecka, jeśli sytuacja tego wymaga. Jeśli zależy Ci na tym, aby dziecko zakończyło przyjmowanie leków, koniecznie powiadom lekarza o swoich planach i współpracuj z nim, aby stopniowo zmniejszać dawki leków.

ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców
Przeczytaj również:
Proste sposoby, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami
Co zrobić, aby moje dziecko było pewniejsze siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękami, obawami i fobiami?
Jak radzić sobie z agresją u dzieci?

Leczenie ADHD rozpoczyna się w domu


Jako rodzic, masz ogromny wpływ na leczenie swojego dziecka. Badania wskazują, że zdrowa dieta, ruch i podejmowanie mądrych codziennych decyzji może pomóc dziecku w opanowaniu objawów ADHD. Oznacza to, że Twoje dziecko może rozpocząć leczenie ADHD już dziś – w domu.

Siła ćwiczeń w leczeniu ADHD

Ćwiczenia są jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów łagodzenia objawów ADHD. Aktywność fizyczna natychmiast zwiększa poziom dopaminy, noradrenaliny i serotoniny w mózgu – co wpływa na skupienie i uwagę. W ten sposób ćwiczenia działają podobnie do leków na ADHD, ale nie wymagają recepty i nie powodują skutków ubocznych.

Zajęcia wymagające szczególnej uwagi na ruchy ciała, takie jak taniec, gimnastyka, sztuki walki i jazda na deskorolce, są szczególnie korzystne dla dzieci z ADHD. Sporty zespołowe są również dobrym wyborem, ponieważ element społeczny sprawia, że są one interesujące.

Jak leczyć ADHD u dziecka? leczenie w domu

Korzyści ze spędzania czasu na łonie natury

Badania wskazują, że kontakt z naturą może skutecznie zmniejszyć objawy ADHD u dzieci. Dlatego warto zachęcać dziecko do spędzania czasu na świeżym powietrzu przez co najmniej 30 minut każdego dnia. Zabawy na podwórku, aktywności w parku czy spacer w lesie mogą przyczynić się do poprawy skupienia i redukcji impulsywności.

Nie zapominaj, że różnorodność aktywności na zewnątrz może dostarczyć różnorodnych bodźców sensorycznych, co dodatkowo wspomaga rozwój dziecka. Wychodzenie poza cztery ściany pozwala na swobodne korzystanie z energii, co może przynieść korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Znaczenie snu w leczeniu ADHD

Regularny, wysokiej jakości sen może znacznie poprawić objawy ADHD, jednak wiele dzieci z tą dolegliwością boryka się z trudnościami w zasypianiu. Czasami problemy ze snem wynikają z przyjmowania leków.

Niemniej jednak, nie tylko dzieci stosujące środki pobudzające mogą mieć problemy ze snem. Jeśli Twoje dziecko do nich nie należy, a mimo to ma trudności z zasypianiem, poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne.

 • Warto ustalić stałą porę snu i upewnić się, że jest ona przestrzegana.
 • Jeśli hałas w tle nie pozwala dziecku zasnąć, włącz uspokajającą muzykę lub wentylator.
 • Wyłącz telewizor, komputer, telefon przynajmniej na godzinę przed snem. Elektroniczne urządzenia emitujące światło mogą zakłócać naturalny rytm snu.
 • Ogranicz aktywność fizyczną dziecka wieczorem.
ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców

Właściwe odżywianie może pomóc w zmniejszeniu objawów ADHD

Badania wykazują, że dieta odgrywa istotną rolę w leczeniu ADHD, a to, co i kiedy jesz, może mieć wpływ na objawy tej dolegliwości.

Wprowadź regularne posiłki lub przekąski w odstępie nie przekraczającym trzech godzin. Dzięki temu uda się utrzymać stały poziom cukru we krwi dziecka, co zminimalizuje drażliwość, a jednocześnie wesprze koncentrację i skupienie.

Staraj się uwzględniać w każdym posiłku lub przekąsce białko i węglowodany złożone. Te składniki pomagają dziecku czuć się bardziej czujnym, redukując jednocześnie nadpobudliwość. Wprowadzenie tych nawyków żywieniowych może wspomóc skuteczność terapii ADHD.

Zapewnij swojemu dziecku odpowiedni poziom ważnych minerałów, takich jak cynk, żelazo i magnez. Wiele dzieci z ADHD może mieć niedobory tych składników, a zwiększenie ich poziomu może przyczynić się do lepszego kontrolowania objawów. Szczególnie korzystne może być zwiększenie spożycia żelaza, ponieważ badania sugerują, że suplementacja tym minerałem może przynieść ulgę w objawach ADHD na podobnym poziomie co leki.

Wprowadź do diety swojego dziecka więcej kwasów tłuszczowych omega-3. Badania wykazują, że te kwasy mogą zmniejszyć nadpobudliwość, impulsywność i poprawić koncentrację u dzieci z ADHD. Źródła omega-3 to między innymi łosoś, tuńczyk, sardynki, a także jaja i produkty mleczne. Warto rozważyć także suplementację olejem rybnym jako łatwym sposobem na zwiększenie spożycia tych korzystnych kwasów przez dziecko.

Jak leczyć ADHD u dziecka? odpowiednia dieta

Jak leczyć ADHD u dziecka – profesjonalne podejście


Chociaż istnieje wiele działań, które można podjąć w domu, aby wspomóc dziecko z ADHD, warto również rozważyć profesjonalną pomoc. Specjaliści od ADHD są w stanie opracować skuteczny plan leczenia dla Twojego dziecka, zwłaszcza że zaburzenie to najlepiej reaguje na kombinację terapii i strategii. Zaleca się konsultację z kilkoma specjalistami w celu uzyskania pełniejszego obrazu.

Warto również rozmawiać z nauczycielami i rodzicami dzieci, które również zmagają się z tym zaburzeniem. Współpraca na różnych płaszczyznach może zwiększyć efektywność leczenia i dostarczyć lepsze wsparcie dla Twojego dziecka.


Psychiatrzy dzieci i młodzieży:

 • Diagnozują ADHD i przepisują leki, aby pomóc w zarządzaniu objawami.
 • Śledzą postępy dziecka podczas leczenia farmakologicznego, monitorując zarówno korzyści, jak i ewentualne skutki uboczne leków. Regularne wizyty kontrolne umożliwiają dostosowanie dawkowania lub zmianę leku w razie potrzeby.
 • Dzieci z ADHD mogą być bardziej narażone na inne problemy zdrowia psychicznego, takie jak zaburzenia nastroju, lęki czy zaburzenia zachowania. Psychiatrzy mogą monitorować ewentualne współistniejące problemy i dostosować leczenie w zależności od potrzeb.

Psychologowie:

 • Dzieci z ADHD mogą doświadczać frustracji, niepokoju, a czasami także problemów z samopoczuciem i poczuciem własnej wartości. Psycholog może pomóc dziecku w radzeniu sobie z emocjami oraz budowaniu pozytywnego obrazu siebie.
 • Psycholog może prowadzić trening umiejętności społecznych, pomagając dziecku rozwijać umiejętność rozumienia sygnałów społecznych, komunikacji i budowania relacji.

Terapeuci poznawczo-behawioralni:

 • Psychoterapia może pomóc dziecku w zrozumieniu i radzeniu sobie z trudnościami związanymi z ADHD. Uczy konkretnych strategii radzenia sobie z impulsywnością, trudnościami w koncentracji i innymi wyzwaniami.
 • Wykorzystują techniki behawioralne, takie jak nagradzanie pożądanych zachowań i stosowanie konsekwencji dla niepożądanych, aby kształtować pożądane nawyki i zwyczaje.
 • Pracują z rodziną, pomagając jej zrozumieć ADHD i dostarczając narzędzi do skutecznego zarządzania sytuacjami domowymi.

Nauczyciele:

 • Nauczają technik pozwalających na odniesienie sukcesu w szkole, dostosowując metody nauki do potrzeb dziecka z ADHD.
 • Udzielają dziecku odpowiedniego wsparcia, aby ułatwić mu naukę.
 • Doradzają rodzinom w zakresie technologii wspomagających, które mogą być przydatne dla dzieci z ADHD w procesie edukacyjnym.
Jak leczyć ADHD u dziecka? Terapia behawioralna

Jak leczyć ADHD u dziecka? Terapia behawioralna


Wykazano, że terapia behawioralna, inaczej zwana modyfikacją zachowania, stanowi skuteczną metodę leczenia dzieci z ADHD. Jest szczególnie korzystna jako terapia uzupełniająca u dzieci, które są również leczone lekami, a nawet może umożliwić redukcję dawki leku.

Terapia behawioralna opiera się na wzmacnianiu pożądanych zachowań poprzez stosowanie nagród i pochwał, jednocześnie redukując zachowania problematyczne poprzez ustanawianie granic i wprowadzanie konsekwencji. Przykładowo, nauczyciel może nagradzać dziecko z ADHD za małe postępy w kierunku poprawy zachowania, nawet jeśli dziecko nadal wygłasza komentarze podczas lekcji. Teoria zakłada, że nagradzanie prób zmiany zachowań pobudza do całkowicie nowego sposobu reagowania.

Terapia behawioralna ADHD u dzieci

Trzy kluczowe zasady każdej terapii behawioralnej to:

 • Wyznaczanie konkretnych celów. Określ dziecku klarowne cele, takie jak skoncentrowanie się na odrabianiu zadań domowych przez określony czas lub dzielenie się zabawkami z przyjaciółmi.
 • Stosowanie nagród i konsekwencji. Nagradzaj dziecko za wykazanie pożądanego zachowania poprzez konkretne nagrody (pozytywne wzmocnienie) i wprowadzaj konsekwencje (niepożądany wynik lub kara), gdy cel nie zostanie osiągnięty.
 • Bezkompromisowe korzystanie z nagród i konsekwencji. Długotrwałe zastosowanie nagród i konsekwencji korzystnie wpływa na zachowanie dziecka.

Jako rodzic, we współpracy ze specjalistą behawioralnym, na przykład terapeutą poznawczo-behawioralnym, możesz dostosować program modyfikacji zachowania dla swojego dziecka z ADHD. Terapeuta poznawczo-behawioralny skupia się na praktycznych rozwiązaniach codziennych problemów i może opracować program modyfikacji zachowania z uwzględnieniem nagród i konsekwencji zarówno w domu, jak i w szkole, służąc jednocześnie wsparciem w kształtowaniu zachowania dziecka.

W terapii behawioralnej kluczowe jest posiadanie cierpliwości, ze względu na zmienność objawów ADHD. Dziecko może wykazywać różne zachowania w różnych momentach, co wymaga systematycznego podejścia. Chociaż czasami może się wydawać, że trening nie przynosi natychmiastowych rezultatów, to z upływem czasu leczenie behawioralne może skutkować łagodzeniem objawów ADHD.

Trening umiejętności społecznych (TUS)

Trening umiejętności społecznych (TUS)


Trening umiejętności społecznych to program kształcenia, którego celem jest pomoc w rozwijaniu umiejętności interpersonalnych i skutecznego funkcjonowania w społeczeństwie. Programy te są często stosowane w celu pomocy osobom, które mogą mieć trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji społecznych, zrozumieniu sygnałów społecznych czy radzeniu sobie w różnych sytuacjach społecznych.

Trening umiejętności społecznych może obejmować szereg różnych działań i technik, z których niektóre to:

 • Rozpoznawanie emocji.
 • Umiejętność komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
 • Rozwijanie empatii.
 • Zarządzanie konfliktami.
 • Rozwijanie umiejętności interpersonalnych.
 • Trening umiejętności radzenia sobie w sytuacjach społecznych.
 • Rozwijanie umiejętności asertywności.

Trening umiejętności społecznych może być korzystny dla osób z różnymi wyzwaniami społecznymi, w tym dla dzieci z ADHD, autyzmem czy zaburzeniami nastroju. Wprowadzanie tych umiejętności może poprawić jakość relacji społecznych, zwiększyć pewność siebie i ułatwić skuteczne funkcjonowanie w różnych sytuacjach życiowych.

ADHD u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie. polecany Kurs dla Rodziców

Wskazówki dotyczące wspierania leczenia ADHD u dziecka


Dzieci z ADHD często napotykają trudności z przenoszeniem nabytych umiejętności z jednego miejsca do drugiego. Mogą kontrolować wybuchy w szkole, ale są niecierpliwe i przerywają innym w domu.

Aby wspierać pozytywne zmiany we wszystkich obszarach życia, dzieci z ADHD potrzebują konsekwencji. Rodzice dzieci z ADHD powinni opanować techniki terapii behawioralnej i stosować je w domu. Dzieci z ADHD mają większą szansę na pomyślne wykonywanie zadań, gdy są prezentowane w przewidywalnych wzorcach i miejscach, co pomaga im wiedzieć, czego się spodziewać i jak postępować.

Stosuj się do ustalonej rutyny. Ważne jest, aby przypisywać wszystkiemu czas i miejsce, co pomaga dziecku z ADHD zrozumieć i spełniać oczekiwania. Twórz proste i przewidywalne rytuały dotyczące posiłków, zadań domowych, zabawy i snu.

Korzystaj z zegarów i timerów. Rozważ rozmieszczenie zegarów w różnych miejscach w domu, zwłaszcza z dużym zegarem w sypialni dziecka. Daj dziecku wystarczająco dużo czasu na wykonywanie zadań, takich jak odrabianie prac domowych czy przygotowania się rano.

Uporządkuj harmonogram dziecka. Unikaj zbyt wielu zajęć pozalekcyjnych, choć aktywność jest ważna, ponieważ dziecko z ADHD może stać się bardziej zdezorganizowane i zestresowane, gdy ma zbyt wiele planów.

Zapewnij mu cichy kąt. Zorganizuj dziecku ciche i prywatne miejsce, gdzie będzie sam ze sobą i swoimi myślami.

Pokaż, jak być zorganizowanym. Uporządkuj swoje otoczenie w domu. Zapewnij, że dziecko wie, że wszystko ma swoje ustalone miejsce. W miarę możliwości bądź wzorem schludności i organizacji.

chwalenie dziecka

Znaczenie pochwał

Tworząc spójną strukturę i rutynę, pamiętaj, że dzieci z ADHD często doświadczają krytyki. Zwracaj uwagę na dobre zachowanie i wyrażaj pochwałę. Pochwała jest szczególnie istotna dla dzieci z ADHD, ponieważ często otrzymują jej niewiele. Twój uśmiech, pozytywny komentarz lub inna forma nagrody mogą znacząco poprawić uwagę, koncentrację i kontrolę impulsów Twojego dziecka.

Stawiaj nacisk na pozytywne podkreślanie właściwego zachowania i wykonywania zadań, jednocześnie minimalizując negatywne reakcje na niewłaściwe postępowanie lub słabą realizację zadań. Nagradzaj dziecko za małe sukcesy, ponieważ przyczynią się one do osiągnięcia większych sukcesów w przyszłości.

Jeśli podejrzewasz ADHD u swojego dziecka, poszukaj wsparcia u naszych specjalistów – posiadamy dwie stacjonarne placówki w Gliwicach i Katowicach.