Pierwsze wypowiedziane słowo, składanie zdań, aż po swobodne wyrażanie myśli – rozwój mowy u dziecka to prawdziwa podróż pełna tajemnic, niespodzianek i małych cudów. Dlaczego niektóre dzieci zaczynają mówić wcześniej, a inne później? Jakie czynniki wpływają na tempo i jakość przyswajania mowy? W tym artykule pomożemy Ci zrozumieć, jak maluchy uczą się komunikować z otaczającym je światem.
Rozwój mowy dziecka to coś na co rodzice naprawdę czekają. Sekret pomagania im w tym procesie jest dość prosty – należy dużo rozmawiać i dużo słuchać.
Rozwój mowy jest kluczową częścią ogólnego rozwoju dziecka. Wspiera zdolność do komunikowania się oraz wyrażania i rozumienia uczuć, a także myślenia i rozwiązywania problemów oraz rozwijania i utrzymywania relacji. Nauka rozumienia, używania i korzystania z języka jest kluczowa w czytaniu i pisaniu.
W ciągu pierwszych 12 miesięcy dzieci rozwijają wiele podstaw mowy i języka. A w ciągu pierwszych trzech lat ich życia rozwijają umiejętności językowe w zadziwiającym tempie.
Wczesny rozwój mowy u dziecka – skuteczne sposoby
Rozwój mowy dziecka to kluczowy element kształtowania zdolności komunikacyjnych i poznawczych. Rodzice często zastanawiają się, jak mogą skutecznie wspierać swoje pociechy w tym procesie. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które nie tylko przyspieszą naukę mowy, ale także wzmocnią więź rodzicielską i pomogą dziecku budować pewność siebie.
Podążaj za zainteresowaniami Twojego dziecka
Najlepszym sposobem na zachęcanie dziecka do rozwoju mowy jest rozmowa na wiele tematów, które interesują Twoje dziecko. Chodzi o to, by podążać za przykładem, gdy pokazuje ci, co je interesuje, machając, wskazując, gaworząc lub używając własnych słów.
Traktuj malucha jak pełnoprawnego rozmówcę
Porozmawiaj z dzieckiem i potraktuj go jak mówcę, zaczynając już od pierwszego jego kroku. Kiedy skończysz mówić, poczekaj – ono zrobi to samo! A kiedy zacznie mówić powtarzaj po nim i tak wkoło.
Kiedy rozmawiasz z dzieckiem, po zakończeniu swojej wypowiedzi warto dać mu chwilę, by się „odezwało”. Może to być gaworzenie, śmiech, czy jakikolwiek inny dźwięk, który stanowi odpowiedź. Dzięki temu uczymy malucha, że rozmowa polega na wymianie myśli i uczuć oraz że warto słuchać drugiej osoby.
Rozwój mowy dziecka poprzez dostrajanie się
Kiedy Twoje dziecko zaczyna używać słów, możesz powtarzać to co mówi i budować na tym zdania i pytania. Na przykład, jeśli mówi „Jabłko”, możesz zapytać: „Chcesz czerwone jabłko?” Dostrajanie się i odpowiadanie dzieciom zachęca je do komunikowania się.
Opowiadaj o codziennych chwilach
Rozmowa o tym, co dzieje się w codziennym życiu, to świetny sposób na zwiększenie liczby słów, które słyszy Twoje dziecko. Możesz mówić o rzeczach, takich jak to, co widzi lub robi – kluczem jest użycie wielu różnych słów w różnych kontekstach. Na przykład możesz porozmawiać z dzieckiem o pokrojeniu pomarańczy na deser. To pomaga dziecku nauczyć się znaczenia i funkcji słów w świecie.
Rozmowy o przeszłości i przyszłości
Od momentu, gdy Twoje dziecko zacznie opowiadać historie, zachęć go do mówienia o rzeczach w przeszłości i przyszłości. Na przykład na koniec dnia możesz porozmawiać o planach na następny dzień, tworząc listę zakupów lub decydując, co zrobić, np. odwiedzić babcię.
Książki jako okno na świat
Czytaj i dziel się dużą ilością książek. Czytanie pozwala dziecku usłyszeć słowa w różnych kontekstach, co pomaga mu nauczyć się znaczenia i funkcji słów. Łączenie tego, co jest w książce, z tym, co dzieje się w życiu Twojego dziecka, jest dobrym sposobem na rozmowę. Możesz także zachęcać do rozmawiania o ciekawych zdjęciach w książkach, które czytacie.
Nauka czytania i pisania
Kiedy czytasz na głos, możesz wskazać słowa, które wymawiasz. To pokazuje dziecku związek między słowami pisanymi i wypowiedzianymi oraz pomaga nauczyć się, że słowa są odrębnymi częściami języka. Są to ważne koncepcje rozwijania umiejętności czytania i pisania.