STANDARDY PRACY – PORADNIA FOCUS
Niniejszy materiał, stanowi własność FOCUS i przeznaczony jest wyłącznie do użytku wewnętrznego personelu Poradni. Rozpowszechnianie go w jakiejkolwiek formie lub udostępnianie hasła do strony osobom nieupoważnionym stanowi naruszenie praw autorskich i tajemnicy przedsiębiorstwa.
Witaj,
Niniejszy dokument powstał, aby ujednolicić i wprowadzić dobre zasady postępowania w pracy z pacjentem oraz współpracy z innymi osobami w Poradni. Chciałbym, aby te zasady stanowiły solidną podstawę, na której będziemy budować Nasz wizerunek i które pozwolą jednoznacznie wskazać misję Naszej Poradni i to w jaki sposób będziemy ją wypełniać.
Dokument ma charakter ogólny, w pewnym sensie szkoleniowy – dotyczy różnych specjalności, w związku z tym niektóre zagadnienia mogą dotyczyć Cię w mniejszym lub większym stopniu.
Zapoznanie się ze wszystkimi kwestiami powinno zająć Ci 15 min. Upewnij się, że dysponujesz taką ilością czasu przed rozpoczęciem przeglądania informacji. Bardzo proszę – uważnie zapoznaj się z treścią tej strony. Informacje zawarte w niej stanowią załącznik do Regulaminu Pracy Poradni.
Struktura Poradni FOCUS
Poradnia działa jako:
1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
- NFZ (zdrowie psychiczne, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży)
- Porady komercyjne
2. Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
- Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dzieci (WWRD)
- Konsultacje komercyjne
Oferta:
Oferta Poradni Stacjonarnych:
- psychiatra
- psychiatra dla dzieci i młodzieży
- psycholog, psychoterapia, psychoterapia par i rodzin
- logopeda
- pedagog
- Integracja Sensoryczna
- fizjoterapeuta (m. in. NDT Boobath)
Oferta dodatkowa:
- konsultacje przez Internet (www.poradnia-internetowa.pl)
- pomoc psychologiczna dla pracowników
Lokalizacje:
- Gliwice, ul. Sikornik 18 (siedziba)
- Katowice, ul. Wincentego Pola 9/1a
Zespół administracji Poradni
Mateusz Woźniak
Dyrektor/Właściciel
E-mail: mateuszw.focus@gmail.com
Justyna Kapelan
Z-ca Dyrektora
ds. administracyjnych
E-mail: justyna.focus@gmail.com
Poradnia stacjonarna w Gliwicach
Jagoda Niemirska
Manager poradni
E-mail: jagoda.focus@gmail.com
Poradnia stacjonarna w Katowicach
Magdalena Chobot
Manager poradni
E-mail: magdalenachobot.focus@gmail.com
Aleksandra Pisuła
Kierownik Rejestracji
E-mail: aleksandra.focus@gmail.com
Karolina Sikora-Knez
Koordynator Projektu Poradnia-Internetowa
Psycholog, psychoterapeuta
E-mail: karolina.focus@gmail.com
Zasady współpracy specjalisty z rejestracją
- Wszystkie zmiany dotyczące harmonogramu przyjmowania pacjentów wymagają konsultacji z koordynatorami i/lub dyrekcją.
- Każdy ze specjalistów jest zobowiązany do nadzorowania swojego harmonogramu pracy. Wyznaczając kolejny termin pacjentowi, specjalista powinien podejść do rejestracji i upewnić się, że dane terminy są dostępne. Jeśli nie – wspólnie z rejestracją i pacjentem dochodzą do trójstronnego porozumienia na jaki termin można umówić pacjenta.
- Nigdy nie proponujemy pacjentowi terminu wizyty bez pewności, że jest on dostępny.
- Rejestracja samodzielnie organizuje plan swojej pracy, zgodnie z priorytetami poradni.
- W miarę możliwości prosimy o mailowy kontakt z rejestracją, a w sprawach pilnych kontakt telefoniczny (nigdy nie używamy do komunikacji służbowej facebooka, whatsappa, nie wykorzystujemy prywatnych numerów telefonów osób z rejestracji).
- Należy pamiętać, że ustalona dyspozycyjność harmonogramowa specjalisty i zarezerwowane przez pacjenta terminy są wiążące dla obu stron.
- W przypadku wystąpienia “okienek” rejestracja, w miarę możliwości, podejmuje próbę przeniesienia pacjentów. Należy jednak mieć na uwadze, że zgodnie z punktem 4. nie zawsze jest to możliwe.
- W rejestracji panuje samoobsługa- tj. specjalista samodzielnie odbiera kluczyk i przygotowaną dokumentację z wyznaczonego miejsca.
- Jeżeli w obecności pacjenta rejestracja utrzymuje, że dany termin jest zajęty bądź niedostępny, należy mieć na uwadze, że może być to spowodowane informacją, w której posiadaniu jest tylko pracownik rejestracji. Należy unikać polemiki w tym zakresie, szczególnie w obecności pacjenta.
Zasady dobrego postępowania względem pacjentów
- Nie poruszamy tematów dotyczących cennika i kwestii finansowych z pacjentami i w obecności pacjentów.
- Nie podważamy pracy rejestracji w obecności pacjentów, zamiast tego – omawiamy daną kwestię na osobności.
- W przypadku świadczeń dla dzieci i młodzieży pamiętamy o tym, że rodzic/opiekun zawsze ma możliwość uczestniczenia w zajęciach.
- Rodzic ma obowiązek pozostania na terenie placówki w trakcie trwania wizyty.
- W wyjątkowych przypadkach, wyłącznie w odniesieniu do młodzieży, rodzic może dostarczyć pisemną zgodę na samodzielnie przebywanie na wizycie.
Zasady dobrego postępowania względem innych pracowników poradni
- Wszelkie prywatne rozmowy powinny odbywać się w pomieszczeniu socjalnym.
- W przypadku kiedy godziny pracy jednego specjalisty zazębiają się z godzinami pracy innego pracownika nie przedłużamy konsultacji, opuszczając gabinet tak, aby umożliwić sprawne rozpoczęcie kolejnych zajęć.
Zasady korzystania z gabinetów i pomieszczenia socjalnego
- Opuszczając gabinet zostawiamy go w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy go zastać.
- Należy dopilnować, aby komputer i inne urządzenia elektroniczne zostały wyłączone. Gasimy światło, zamykamy drzwi i okna zdając klucz oraz dokumentację w rejestracji.
- Opuszczając gabinet w trakcie przerw również pamiętamy o tym, aby zamknąć drzwi na klucz.
- Swobodnie korzystamy z pomieszczenia socjalnego, w tym z ekspresu do kawy, przy czym pamiętamy, że do obowiązków rejestracji nie należy parzenie kawy innym pracownikom poradni.
- Prosimy o spożywanie posiłków w pomieszczeniach socjalnych.
- Przy korzystaniu z lodówki należy pamiętać o wyrzuceniu pozostawionych przez nas produktów niezdatnych do spożycia.
Ochrona danych osobowych
- Dokumentacja, ani jej fragmenty, nie mogą opuszczać poradni.
- Specjalista zobowiązany jest wypełniać dokumentację w gabinecie, każdorazowo po wizycie.
- W trakcie wizyt kartoteki powinny być zwrócone danymi do dołu.
- Po zrealizowanych wizytach zwracamy kartoteki do rąk rejestracji, danymi do dołu mając przy tym pewność, że osoba obsługująca rejestrację zadba w dalszej kolejności o ochronę danych i dokumenty.
- Kwestie dotyczące pacjentów omawiamy w gabinecie, nigdy na korytarzu.
- Konsultacje zespołu w sprawach pacjentów omawiamy w pomieszczeniu socjalnym dbając o dyskrecję oraz dane osobowe.
- Specjalista zaprasza pacjentów do gabinetu po imieniu lub przychodzi osobiście po nich do poczekalni.
Zasady rozliczeń z Poradnią
- Specjaliści zatrudniani na zasadzie umów o świadczenie usług wystawiają faktury za zrealizowane świadczenia w terminie do 4-ech dni od zakończenia miesiąca ich realizacji i dostarczają do placówki w formie drukowanej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, przy czym data wystawienia i data sprzedaży widniejące na fakturach muszą pokrywać się z miesiącem ich realizacji.
- Do rozliczenia umów zlecenia niezbędne są rachunki, które w ramach współpracy są wystawiane przez księgowość naszej firmy, nie ma zatem potrzeby samodzielnego przygotowywania i dostarczania ich.
- Wypłaty wynagrodzeń za wszystkie zrealizowane świadczenia są wykonywane w terminie 14 dni od dnia otrzymania środków w ramach dotacji/kontraktu (WWR/NFZ) lub zakończenia miesiąca, w którym były realizowane (komercja), na podstawie prawidłowo wypełnionego rachunku lub faktury.
- Specjaliści prowadzą indywidualny papierowy rejestr przyjętych pacjentów (w formie zeszytu), który zawsze pozostaje w placówce. W zeszycie zapisywane są wszystkie zrealizowane świadczenia w zależności od ich rodzaju, tj.:
– świadczenia NFZ: data, imię i nazwisko pacjenta, rodzaj i liczba punktów;
– świadczenia WWR: data, imię i nazwisko pacjenta, potwierdzenie obecności lub jej braku, czas trwania, podpis terapeuty;
– świadczenia komercyjne: data, imię i nazwisko pacjenta, rodzaj konsultacji i stawka. - W przypadku kiedy jeden specjalista realizuje więcej rodzajów świadczeń również opisuje ww. świadczenia wg schematu wyraźnie oznaczając dodatkowo ich rodzaj.
- Placówka prowadzi odrębne elektroniczne rejestry zrealizowanych świadczeń w zakresie świadczeń NFZ i komercyjnych, dlatego też tak ważne jest zapisywanie ww. w zeszycie, który jest podstawą do porównania z rejestrem placówki, a tym samym rozliczenia wynagrodzeń.
- W przypadku świadczeń komercyjnych należy pamiętać, że pacjent uiszcza opłatę w rejestracji zgodnie z zamówioną usługą – jeśli zatem w trakcie spotkania okaże się, że na rzecz pacjenta będzie realizowane inne świadczenie (przykład: pacjent zarejestrował się na konsultację integracji sensorycznej, a w trakcie spotkania specjalista w porozumieniu z pacjentem uzna, że niezbędne jest przeprowadzenie diagnozy) to specjalista powinien niezwłocznie po spotkaniu podejść do rejestracji i poinformować o zmianie rodzaju usługi.
- W przypadku świadczeń WWR pacjent/rodzic ma możliwość odwołania i/lub zmiany wcześniej umówionego terminu do 48 godzin przed terminem spotkania. Jeśli do odwołania dojdzie w czasie krótszym niż ww. lub pacjent/rodzic bez uprzedzenia nie pojawi się na umówionych zajęciach, to termin ten uznaje się za zrealizowany tj. specjalista wpisuje zajęcia do zeszytu z adnotacją “nieobecny – odwołano/nie odwołano” i otrzymuje wynagrodzenie tak jakby zajęcia się odbyły, a w odniesieniu do pacjenta/rodzica nie ma możliwości odrobienia tych zajęć. Zasada dotyczy jedynie świadczeń WWR, w przypadku świadczeń komercyjnych i NFZ niestety odwołana konsultacja nie podlega rozliczeniu.
- W przypadku wizyt komercyjnych poradnia zapewnia pacjentom możliwość internetowej rejestracji terminu po uprzednim uiszczeniu Opłaty Rejestracyjnej w kwocie 30 zł. Celem opłaty jest zmniejszenie odsetka absencji pacjentów na wizycie. Z uwagi na konieczność pokrycia kosztów związanych z serwisem rezerwacji wizyt, prowizji płatności internetowych, utrzymaniu obsługi informatycznej opłaty rejestracyjne nie podlegają rozliczeniu ze specjalistą.
Rodzaje świadczeń i dokumentacja
Każdy specjalista jest zobligowany do zapoznania się ze sposobami prowadzenia dokumentacji w ramach udzielanych świadczeń i przestrzegania wynikających z nich praw i obowiązków.
1. Wczesne wspomaganie rozwoju:
a. Każdy nowy Pacjent WWRD odbywa pierwsze spotkanie organizacyjne z Koordynatorem Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Celem spotkania jest: uzupełnienie niezbędnej dokumentacji, wywiad, zaznajomienie z opinią o potrzebie WWRD, decyzja o przydziale zespołu.
b. Dokumentacja:
– każdy z pacjentów ma własną teczkę imienną z przydziałem godzin,
– każda z teczek, to min. 3 koszulki (1: strona tytułowa z przydziałem godzin i danymi, opinia, podania, dokumentacja medyczna; 2: dokumentacja WWRD; 3: wywiady, testy, diagnozy, prace pacjentów).
– Wniosek o objęcie Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju (wypełniają Koordynator i Rodzic),
– Decyzja o objęciu Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju (podpisuje Zespół Specjalistów i Dyrektor).
– Kontrakt z Rodzicem (wypełniają Koordynator i Rodzic).
– Wywiad z Rodzicem (uzupełniają Rodzic i Koordynator).
– Indywidualny Program Terapeutyczny (uzupełniają Rodzic i Koordynator, Zespół Specjalistów).
– Plan pracy (uzupełniają Koordynator, Rodzic oraz Zespół Specjalistów).
– Karta Indywidualnego Programu Terapeutycznego (harmonogram uzupełniany przez Specjalistów po każdych odbytych zajęciach).
– Harmonogram i opis działań Zespołu Terapeutycznego (uzupełnia Koordynator, Zespół Specjalistów).
– Teczka osobowa dziecka (uzupełnia Koordynator).
c. Opinia:
– Zasady sporządzania opinii specjalistycznych z zajęć WWR
Na wniosek rodzica/opiekuna pacjenta będącego minimum pół roku w procesie terapeutycznym Zespół zobowiązany jest sporządzić specjalistyczną opinię o dziecku.
Opinia jest bezpłatna dla pacjenta, natomiast odpłatna dla specjalisty w wysokości stawki godzinowej – zgodnie z umową dla świadczenia usług w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju.
*W wyjątkowych przypadkach – w porozumieniu z koordynatorem – opinia może zostać wydana pacjentom będącym w terapii krócej niż pół roku.
Ogólne:
➔ opinie tworzymy na wzorze firmowym (dostępnym u koordynatora),
➔ nie dokonujemy żadnych zmian w danych adresowych,
➔ samodzielnie wpisujemy w odpowiednie miejsce:
– wszystkie dane dziecka,
– numer opinii o potrzebie WWR,
– datę wydania naszej opinii zgodną z datą przesłania jej do koordynatora.
➔ wystrzegamy się błędów ortograficznych oraz interpunkcyjnych,
➔ dbamy o konsekwencję w stosowaniu polskich znaków,
➔ pamiętamy o właściwym sformatowaniu tekstu: konieczne jest wyjustowanie go, nie zostawianie tzw. “sierotek” i zweryfikowanie czy tekst nie przesuwa się na kolejne linijki,
➔ min. objętość opinii to 1 strona.
Szczegółowe:
1. Nagłówek jest odpowiednim miejscem do opisania części, której dotyczy opinia, na przykład: “Część logopedyczna”
2. Na początku opinii należy umieścić informacje od kiedy jest prowadzona terapia oraz z jaką częstotliwością.
3. Zwracamy szczególną uwagę na poprawne wpisywanie imion naszych pacjentów – zarówno w części nagłówkowej jak i w treści opinii.
4. Podpis w formie maszynopisu jest wystarczający i skraca czas oczekiwania pacjenta na opinię (stacjonarnie opinie podpisuje koordynator lub kierownik/dyrekcja). 5. Gotowe opinie powinny zostać każdorazowo przesłane w formacie PDF, w celu weryfikacji, na adres koordynatora WWR w zależności od lokalizacji: – Gliwice: magdalenachobot.focus@gmail.com
– Katowice: magdalenachobot.focus@gmail.com
6. Czas na wydanie opinii rodzicom to 14 dni. W związku z tym:
– Czas na sporządzenie opinii i przesłanie jej do koordynatora wynosi do 10 dni od dnia otrzymania informacji o wniosku rodzica o jej wydanie; – wszelkie opóźnienia specjalista jest zobowiązany wyjaśnić rodzicowi bez ingerencji rejestracji i koordynatora.
7. Specjalista po zatwierdzeniu opinii przez koordynatora samodzielnie wysyła ją do rejestracji z dopiskiem „zatwierdzona”.
8. Unikamy sytuacji, w których zobowiązujemy się przed pacjentem na sporządzenie opinii w krótszym terminie, ponieważ na proces wydania opinii składają się również działania rejestracji i dyrekcji.
d. Rada Pedagogiczna:
– Spotkania Rady Pedagogicznej są obowiązkowe.
– Ewentualne nieobecności powinny być przekazane do informacji dyrekcji. Specjalista zobowiązuje się, we własnym zakresie, zapoznać z informacjami przekazanymi podczas Rady Pedagogicznej.
INFORMACJE DODATKOWE:
– Indywidualny Program Terapeutyczny: powinien podlegać aktualizacji co semestr, przed lub (w uzasadnionych sytuacjach) po Radach Pedagogicznych, jeżeli pacjent uczestniczy w terapii minimum pół roku. Rady pedagogiczne są planowane na przełomach styczeń/ luty oraz sierpień/wrzesień.
– Ewentualne zmiany w planie terapeutycznym powinny być uzasadnione, wynikać z dobra pacjenta i zostać zaakceptowane przez zespół terapeutyczny oraz zastępcę dyrektora. Formalnie zmian dokonujemy poprzez: 1. dialog w zespole, adnotację w dokumencie “Harmonogram Zespołu”, którą podpisuje zastępca dyrektora; 2. na podstawie podania rodzica/ opiekuna pacjenta, które to podanie zostało zaakceptowane przez zespół terapeutów. Każdorazowo rejestracja powinna być informowana o dokonywanych zmianach.
2. Komercja:
– dokumentacja prowadzona jest w formie papierowych teczek, w skład których wchodzą oświadczenia pacjentów i/lub ich opiekunów prawnych oraz wkładki do opisu zrealizowanych konsultacji,
– możliwe jest umieszczanie w teczce również innych otrzymanych od pacjentów dokumentów lub ich kser, z zaznaczeniem, że pobierając dokument od pacjenta w treści konsultacji umieszczamy na ten temat krótką informację i jeśli nie jest to konieczne to nie pobieramy oryginałów, a jedynie ksera,
– specjalista po zrealizowaniu każdej konsultacji notuje ją w ramach teczki wskazując jego liczbę porządkową, datę, opis i składając swój podpis.
– zgodnie z zasadami opisanymi w dziale dot. rozliczeń specjalista uzupełnia swój papierowy rejestr (zeszyt).
3. NFZ:
– dokumentacja medyczna jest prowadzona w formie elektronicznej za pośrednictwem programu MMedica.
– każdy specjalista przekazuje swoje dane osobowe w rejestracji, która tworzy konto i przekazuje zwrotnie dane do logowania oraz instruuje jak posługiwać się programem.
– specjalista jest zobowiązany do uzupełnienia dokumentacji medycznej po udzieleniu każdego świadczenia wpisując obligatoryjnie informacje w ramach wywiadu oraz odpowiednie rozpoznanie. Dodatkowo, jeśli rodzaj świadczenia i sytuacja pacjenta tego wymagają także inne informacje i dokumenty.
– rejestracja uzupełnia rozliczenia do każdego świadczenia, w związku z powyższym, zgodnie z zasadami opisanymi w dziale dot. rozliczeń, specjalista w ramach swojego rejestru (zeszytu) wpisuje wartość punktową zrealizowanego świadczenia i jego rodzaj, a brak tych informacji lub brak opisu świadczenia w programie powoduje, że świadczenie pozostaje nierozliczone w ramach kontraktu z NFZ i ma możliwości otrzymania za nie wynagrodzenia.
Urlopy i pozostałe nieobecności
- Każdą, planowaną (urlop) i nieplanowaną (choroba) nieobecność, należy zgłaszać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie – https://wspomaganie-rozwoju.pl/nieobecnosci/
- [UWAGA WAŻNE!] W przypadku nieobecności nieplanowanej bardzo ważna jest szybka reakcja rejestracji. Prosimy o jak najszybsze powiadomienie rejestracji także telefonicznie.
- [UWAGA WAŻNE!] Urlopy powinny być zgłaszane z 1-miesięcznym wyprzedzeniem. Zgłoszenie urlopu należy poprzedzić konsultacjami w rejestracji jak w danym terminie przedstawia się sytuacja z umówionymi pacjentami. Jednorazowy urlop nie powinien przekraczać 14 dni (łącznie z weekendami).
Sprawy techniczne, usterki, propozycje zakupu pomocy terapeutycznych
- Sprawy techniczne oraz usterki z zakresu ogrzewania, wentylacji i innych należy zgłaszać na adres: sprawytechniczne@wspomaganie-rozwoju.pl.
- Sprawy techniczne oraz usterki związane z komputerami, drukarkami etc. należy zgłaszać do Pani Jagody Niemirskiej na adres: jagoda.focus@gmail.com.
- Propozycje zakupów pomocy terapeutycznych zgłaszamy za pośrednictwem adresu pomoceterapeutyczne@wspomaganie-rozwoju.pl.
Wizerunek
Prosimy o utrzymanie odpowiedniego wizerunku, pod względem ubioru i innych walorów estetycznych.