1. NIE BIERZ TEGO DO SIEBIE.
Depresja Twojego przyjaciela nie jest niczyją winą. W pewnym momencie możesz poczuć, że potrzebujesz odpocząć od przyjaciela. Dobrze jest zrobić coś dla siebie jeśli czujesz się wyczerpany emocjonalnie, ale ważne, aby nie obwiniać i nie mówić słów, które mogłyby przyczynić się do wywołania negatywnych uczuć. Możesz rozważyć rozmowę z psychoterapeutą lub inną osobą wspierającą o tym, jak się czujesz.
2. NIE PRÓBUJ NAPRAWIAĆ.
Depresja jest poważnym zaburzeniem zdrowia psychicznego, który wymaga profesjonalnego leczenia. Trudno jest zrozumieć jak odczuwa się objawy depresji jeśli nigdy się ich nie doświadczyło. Nie jest to coś co można wyleczyć za pomocą kilku dobrych intencji, takich jak: „Powinieneś być wdzięczny za dobre rzeczy w swoim życiu” lub „Po prostu przestań myśleć o smutnych sprawach”.
Możesz zachęcać do myślenia pozytywnie (chociaż Twój przyjaciel może nie reagować), przypominając mu o rzeczach i cechach, które w nim lubisz – szczególnie, gdy wydaje się, że ma negatywną samoocenę.
Pozytywne wsparcie może dać Twojemu znajomemu poczucie, że naprawdę ma dla Ciebie znaczenie i jest ważny.
3. NIE UDZIELAJ PORAD.
Chociaż niektóre zmiany stylu życia często pomagają w złagodzeniu objawów depresji, może to być trudne do wprowadzenia w trakcie epizodu depresyjnego.
Możesz pomóc udzielając porad odnośnie ćwiczeń lub zdrowej diety, ale musisz wziąć pod uwagę, że Twój przyjaciel może w tej chwili nie chcieć ich słuchać mimo, że są to dobre rady. Może przyjść czas kiedy Twój przyjaciel zechce dowiedzieć się jakie pokarmy mogą pomóc w depresji lub w jaki sposób ćwiczenia fizyczne mogą złagodzić jej objawy. Do tego czasu jednak najlepiej trzymać się empatycznego słuchania i unikać doradzania dopóki nie zostaniesz o to poproszony.
Zachęcaj do pozytywnych zmian zapraszając na spacer lub wspólne gotowanie pożywnego posiłku.
4. NIE PORÓWNUJ UCZUĆ.
Depresja wykracza poza zwykłe uczucie smutku lub przygnębienia. Smutek zwykle mija dość szybko, a zaburzenia depresyjne mogą utrzymywać się i wpływać na nastrój, relacje, pracę, szkołę i wszystkie inne aspekty życia przez miesiące, a nawet lata.
Porównywanie tego przez co przechodzi jedna osoba z problemami innych lub mówienie, że „Życie może być o wiele gorsze” nie pomaga.
Ból Twojego przyjaciela jest dla niego teraz prawdziwy – a walka z tym bólem może mu najbardziej pomóc. Wtedy powiedz: „Nie wyobrażam sobie, jak ciężko sobie z tym poradzić. Wiem, że nie mogę sprawić, byś poczuł się lepiej, ale pamiętaj tylko, że nie jesteś sam ”.
5. NIE ZAJMUJ STANOWISKA W SPRAWIE LEKÓW.
Leki mogą być bardzo pomocne w depresji, ale nie działają dobrze na wszystkich.
Niektórzy nie potrafią znieść skutków ubocznych i wolą leczyć zaburzenia depresyjne za pomocą psychoterapii lub naturalnych środków. Nawet jeśli uważasz, że Twój przyjaciel powinien zacząć farmakoterapię, pamiętaj, że wybór leku jest osobistą decyzją jego oraz lekarza psychiatry.
Podobnie, jeśli osobiście nie wierzysz w skuteczność leków unikaj tego tematu podczas rozmowy, ponieważ dla niektórych osób leki mają kluczowe znaczenie.