Z tego artykułu dowiesz się co to jest integracja sensoryczna, na czym polega terapia metodą SI oraz jak mogą objawiać się zaburzenia integracji sensorycznej – zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się co to jest integracja sensoryczna, na czym polega terapia metodą SI oraz jak mogą objawiać się zaburzenia integracji sensorycznej – zapraszamy do lektury!
Często słyszymy od rodziny czy znajomych takie uwagi, kiedy nasze dziecko nie zachowuje się tak jak byśmy chcieli i bagatelizujemy niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej (SI).
Mózg rejestruje, przetwarza i selekcjonuje odbierane przez układy zmysłów z własnego ciała i środowiska zewnętrznego informacje, w konsekwencji wywołuje odpowiednią reakcję umożliwiającą modyfikowanie i adaptowanie otoczenia do swoich potrzeb. Niewłaściwe reakcje i działanie któregoś zmysłu może prowadzić do zaburzeń integracji sensorycznej.
Integracja sensoryczna tworzy się i doskonali w części ośrodkowego układu nerwowego. Niewłaściwy dopływ bodźców, obrazów, dźwięków zaburzają cały proces integracji sensorycznej, w efekcie końcowym pojawia się zdenerwowanie (nasz system nerwowy nie reaguje odpowiednio), które może prowadzić do rozwinięcia się trudności szkolnych, zakłóceń w życiu emocjonalnym, rodzinnym, społecznym, zaburzeń snu, zaburzeń koncentracji. Zaburzenia i zmiany w zachowaniu dziecka najczęściej jako pierwsi zauważają rodzice i nauczyciele.
Czynnikami prowadzącymi do zaburzeń SI mogą być:
– uwarunkowania genetyczne lub dziedziczne
– przebieg ciąży i porodu ( palenie papierosów, substancje szkodliwe dla płodu, picie alkoholu, używki, mnoga ciąża, przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa, stres dziecka wywołany cięciem cesarskim, żółtaczka, niedostateczna stymulacja, hospitalizacja)
– inne czynniki ( aktualnie problem zaburzeń integracji sensorycznej dotyczy około 10-15% dzieci)
Rodzice lub opiekunowie często zastanawiają się, nie są pewni czy potrzebna jest konsultacja specjalisty. Zastanów się nad tym, czy problem, który istnieje przeszkadza dziecku w codziennym funkcjonowaniu? Czy problem przeszkadza rówieśnikom i innym osobom w otoczeniu dziecka? Czy nauczyciele lub inne osoby zaznaczają, że dziecko potrzebuje oceny specjalisty?
Profesjonalną i dokładną diagnozę może przeprowadzić tylko certyfikowany terapeuta integracji sensorycznej. Zanim rozpocznie się terapia konieczna jest rozmowa specjalisty z rodzicami dziecka, aby uświadomić im problem i rozwiać obawy, następnie przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i testu, który ma pomóc terapeucie w poznaniu historii sensoryczno-motorycznej pacjenta. W teście znajdują się pytania dotyczące aktywności, zachowania, samoregulacji i reakcji dziecka na poszczególne wrażenia sensoryczne. Po analizie i ocenie specjalista decyduje o podjęciu terapii i ustala obszary, które wymagają pracy z terapeutą. Terapia może częściowo lub w znacznym stopniu usunąć przeszkody utrudniające rozwój dziecka.
Terapia integracji sensorycznej polega na szeroko ukierunkowanej aktywności, ćwiczeniach i zabawie proponowanej dziecku, która ma na celu wsparcie rozwoju i poprawę organizacji w układzie nerwowym co wpływa na zachowanie w sferze motorycznej i emocjonalnej, zdobycie i rozwijanie umiejętności koncentracji na danym ćwiczeniu, polepszenie koordynacji, kształtowanie uwagi i polepszenie kontaktów z rówieśnikami. Dziecko podczas zajęć nie nudzi się – zajęcia są urozmaicone i atrakcyjne ponieważ wykorzystywane są różnego rodzaju huśtawki, trampoliny, drabinki, liny, basen z piłeczkami czy mokre żelowe kulki. Ćwiczenia dla najmłodszych dzielimy na dwie kategorie: ćwiczenia z zakresu motoryki małej (małe partie mięśniowe) i ćwiczenia z zakresu motoryki dużej (duże partie mięśniowe).
Stosowanie dwóch metod jest kluczowe do osiągnięcia prawidłowej i efektywnej terapii. Pierwszą metodą jest dostarczenie dziecku odpowiedniej ilości bodźców wzrokowych, słuchowych, dotykowych, smakowych i proprioceptywnych oraz przedsionkowych podczas ćwiczeń. Po drugie bardzo ważne jest indywidualne podejście do dziecka, nie można zapomnieć o wyjątkowości każdego malucha, dane ćwiczenie jednemu dziecku może pomóc i sprawić radość, a na drugie może wpłynąć niekorzystnie i wywołać lęk, dlatego najważniejszym elementem jest ustalenie indywidualnego planu terapii uwzględniając potrzeby malucha.
– wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce
– niewłaściwym poziomem uwagi
– obniżonym poziomem koordynacji ruchowej
– opóźnionym rozwojem mowy
– nieprawidłowym poziomem aktywności ruchowej
– trudnościami w zachowaniu
– ma trudności z czytaniem i pisaniem; często odwraca znaki graficzne, ma problem z przepisywaniem i przerysowaniem z tablicy
– ma problem z używaniem nożyczek, rysowaniem po śladzie
– nie lubi karuzeli i huśtawki; lub przeciwnie uwielbia
– nie potrafi się odnaleźć w nowym miejscu, czuje się zagubione
Grupa ekspertów w dziedzinie integracji sensorycznej opracowała kilka podstawowych rad dla rodziców oraz sugestii w codziennym postępowaniu z dzieckiem z zaburzeniami:
– określ jakiego rodzaju bodźców dziecko poszukuje, a z jakich rezygnuje
– rozpoznaj mocne i słabe strony swojego dziecka
– identyfikuj się z dzieckiem, próbując zrozumieć jego zachowanie, by łatwiej wprowadzić zmiany
– zauważaj pozytywne zachowania i je chwal
– proponuj dziecku małe, realne cele
– zapewniaj doświadczenia ruchowe, zabawy sensoryczne
– daj dziecku kontrolę nad decyzjami
– trzymaj nerwy na wodzy, nie daj się wyprowadzić z równowagi
– mów dziecku o plamach na cały dzień, uprzedzaj o zajęciach; unikaj niespodzianek
Czym jest program EAP? Co obejmuje? Jak go wdrożyć w firmie?
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat dysków sensorycznych. Dowiesz się jak wykorzystać je w zabawie i terapii oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Pewnie Ty też wielokrotnie słyszałaś od znajomych, mówiących o swoim dziecku w sposób: „Piotrek jest taki niegrzeczny! Nic mnie nie słucha!”
Dowiedz się jak temu zaradzić!
Istnieją wyraźne symptomy, które sugerowałyby konsultację. Niektóre z nich mogą być we wczesnym etapie zauważone przez lekarza pediatrę, położną środowiskową lub samego rodzica.
Poznaj wszystkie czerwone flagi!
Sprawdź, jak deska do balansowania
może przyczynić się do rozwoju Twojego
dziecka w sposób radosny i pełen przygody.
Co jako rodzic możesz zrobić, aby pomóc dziecku radzić sobie z emocjami we właściwy sposób? Przeczytaj artykuł już teraz!
Czy rodzic może lepiej i skuteczniej wspierać swoje dziecko i sprawiać by było ono szczęśliwsze?
Ktoś z Twoich bliskich cierpi na depresję?
Aby móc udzielić takiej osobie pomocy musisz wiedzieć jak pomóc osobie w depresji, co możesz powiedzieć, a jakich zwrotów nie używać.
Dowiedz się więcej w tym artykule.
Kilka porad
przydatnych w czasie
kryzysu epidemiologicznego.
5 efektywnych zasad.
Każdy charakter pracy ma
swoje plusy i minusy.
Coś co dla jednegobędzie zbawieniem
– dla drugiego będzie … wypaleniem.
Czym jest jąkanie? Jakie są jego objawy?
Co robić, by pomóc swojemu dziecku?
Mamy dla was 8 porad!
Czy Ty też zastanawiałeś się skąd biorą
się Twoje codzienne problemy?
W znalezieniu odpowiedzi pomoże
skrojona na miarę psychoterapia.
Stres, liczne obowiązki, deadline.
Wszystko to może wpłynąć na kondycję
psychiczną Twojego pracownika.
Pamiętaj, możesz mu pomóc.
Dowiedz się więcej o tym czym jest integracja sensoryczna
i jak może pomóc Twojemu dziecku
w codziennych czynnościach.
Jak sprawić, aby nasze dziecko były zainteresowane i zaangażowane w proces nauki? W tym artykule odkryjemy 12 skutecznych strategii motywacyjnych, które pomogą Ci wspierać rozwój edukacyjny Twojego dziecka.
Brak odpowiedniej dawki kontaktu jest niebezpieczny dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Aby temu zapobiegać trzeba dbać o relacje z ludźmi, dzielenie się uściskami i przytulanie.
Bujak drewniany to brama do niezwykłego świata przygody i radości. Od wspierania rozwoju sensorycznego po rozwijanie wyobraźni i umiejętności motorycznych Twojego dziecka. Odkryj przepis na radość i rozwój w jednym.
W tym artykule przedstawię Ci 5 najpowszechniejszych ziół uspokajających stosowanych w łagodnych stanach depresji, sytuacjach powodujących stres i bezsenność.
Jak budować u niego naturalną pewność siebie i asertywność?
Takie pytania z ust rodziców padają bardzo często. W poniższym artykule przytoczę kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć naturalną pewność siebie u Twojego dziecka.
Stan gotowości, niepokój, napięcie i niepewność.
Do tego dyskomfort
w brzuchu.
Brzmi znajomo?
Tak działa stres.
Dowiedz się więcej o tym czym jest stres
i jak można sobie z nim poradzić?
Czy schizofrenia może
mieć związek z alkoholem
i nadużywaniem narkotyków?
Czy nadużywanie leków może
powodować zaburzenia psychiczne?
Poznaj pięć prostych metod,
które pomogą Ci nauczyć Twoje dziecko
jak radzić sobie z lękiem.
Czym jest fobia szkolna?
Jakie są jej objawy?
Kto ją diagnozuje i jak ją leczyć?
Sprawdź jak w kilku prostych
krokach możesz pomóc swojemu
dziecku rozwijać mowę.
Dowiedz się co może
powodować agresję
i poznaj skuteczne metody
radzenia sobie z agresją u dzieci.
Jak zachęcać i wspierać dziecko
w radzeniu sobie z nowymi
i trudnymi rzeczami?
Rumienisz się podczas
publicznych wystąpień?
Sprawdź dlaczego
i jak możesz temu zaradzić.