EAP to akronim od angielskiego określenia Employee Assistance Program(Program Wsparcia Pracowników). Co to jednak oznacza w praktyce i o jakie wsparcie chodzi?
Jest to szereg działań, które mają wspomóc pracowników w zakresie utrzymania równowagi wewnętrznej, a co za tym idzie – wyższej wydajności w pracy. Kluczowym elementem EAP jest szeroko pojęte wsparcie nie tylko w obszarze zdrowia psychicznego, ale również fizycznego. Obie te strefy są istotne w kontekście utrzymania tzw. „dobrostanu”.
Specyfika programu EAP powinna być dopasowana do potrzeb organizacji. Dlatego zakres i sposób świadczenia poszczególnych usług są zróżnicowane. Jakie elementy mogą wejść w skład udzielanego wsparcia?
Pomoc psychologiczna dla pracowników
Pomoc psychologiczna może przybrać różne postaci. Najczęściej praktykowanymi są:
Wsparcie może też przyjąć formę regularnej psychoterapii – może być ona konieczna np. przy doświadczaniu sytuacji kryzysowej.
Pracowników warto wspomagać na drodze rozwoju zawodowego. Nad wytyczeniem jej ścieżki może czuwać coach. To specjalista, który pomoże członkom zespołu m.in. określić swoje silne i słabe strony oraz wytyczyć jasne cele w odniesieniu do kariery.
Coach może także wspomóc w zarządzaniu stresem czy budowaniu umiejętności interpersonalnych. To doskonałe wsparcie zwłaszcza dla pracowników wyższego szczebla, którzy powoli docierają do etapu wypalenia zawodowego. Przesterowanie uwagi i wytyczenie ambitnego kierunku rozwoju pomoże utrzymać wysoki poziom motywacji.
Wsparcie dietetyka i psychodietetyka dla pracownika
Innym obszarem, który stanowi wyzwanie dla pracowników, jest utrzymanie zdrowego trybu życia przy dużej ilości obowiązków zawodowych. W efekcie może się pojawić problem z sylwetką. Konsultacje dietetyka czy psychodietetyka w ramach programu EAP mogą pomóc się z nim uporać. Ci eksperci wspomogą członków zespołu np. w świadomym planowaniu jadłospisu – tak, by podejmowane decyzje żywieniowe były korzystne w długofalowej perspektywie.
Fizjoterapeuta dla pracowników
Kolejnym obszarem, w którym pracownicy mogą wymagać wsparcia, jest utrzymanie dobrego zdrowia fizycznego. Długie godziny spędzane „za biurkiem” niosą za sobą poważne konsekwencje – przede wszystkim dla kręgosłupa. Dlatego elementem EAP mogą być sesje u fizjoterapeuty. Takie spotkania mogą służyć np. wykonaniu masażu relaksacyjnego czy innego zabiegu odciążającego plecy. Będą też inspiracją do poprawnego wykonywania ćwiczeń na co dzień.
Jak widać, wdrożenie w firmie programu EAP wiąże się z inwestycją ze strony pracodawcy. Czy to opłacalne? Zdecydowanie tak! Warto pamiętać, że dobre wynagrodzenie nie jest jedynym źródłem motywacji pracownika. Równie istotnymi kwestiami są „dobre środowisko pracy” i komfort wykonywania obowiązków. Dlatego inwestycja w opisane powyżej pozapłacowe benefity może się przełożyć na wyraźne korzyści dla firmy. Będą to m.in.:
W efekcie zyskają zarówno pracownicy, jak i cała organizacja.
EAP zakłada systemowe podejście do wsparcia udzielanego pracownikom. Oznacza to, że wdrożenie tego programu powinno być przemyślane. Poza tym zapewnione benefity muszą stać się „codziennością” dla zespołu, a nie jednorazową okazją.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z organizacjami, które zapewniają usługi z obszaru EAP i przełożenie ich oferty na potrzeby swojej firmy. Warto:
Jeżeli chcesz porozmawiać na ten temat, możesz zgłosić się do nas. Podpowiemy, jakie rozwiązania mogą być korzystne dla Twojej organizacji. Kliknij TUTAJ, aby skontaktować się z nami.
Czym jest program EAP? Co obejmuje? Jak go wdrożyć w firmie?
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat dysków sensorycznych. Dowiesz się jak wykorzystać je w zabawie i terapii oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Pewnie Ty też wielokrotnie słyszałaś od znajomych, mówiących o swoim dziecku w sposób: „Piotrek jest taki niegrzeczny! Nic mnie nie słucha!”
Dowiedz się jak temu zaradzić!
Istnieją wyraźne symptomy, które sugerowałyby konsultację. Niektóre z nich mogą być we wczesnym etapie zauważone przez lekarza pediatrę, położną środowiskową lub samego rodzica.
Poznaj wszystkie czerwone flagi!
Sprawdź, jak deska do balansowania
może przyczynić się do rozwoju Twojego
dziecka w sposób radosny i pełen przygody.
Co jako rodzic możesz zrobić, aby pomóc dziecku radzić sobie z emocjami we właściwy sposób? Przeczytaj artykuł już teraz!
Czy rodzic może lepiej i skuteczniej wspierać swoje dziecko i sprawiać by było ono szczęśliwsze?
Ktoś z Twoich bliskich cierpi na depresję?
Aby móc udzielić takiej osobie pomocy musisz wiedzieć jak pomóc osobie w depresji, co możesz powiedzieć, a jakich zwrotów nie używać.
Dowiedz się więcej w tym artykule.
Kilka porad
przydatnych w czasie
kryzysu epidemiologicznego.
5 efektywnych zasad.
Każdy charakter pracy ma
swoje plusy i minusy.
Coś co dla jednegobędzie zbawieniem
– dla drugiego będzie … wypaleniem.
Czym jest jąkanie? Jakie są jego objawy?
Co robić, by pomóc swojemu dziecku?
Mamy dla was 8 porad!
Czy Ty też zastanawiałeś się skąd biorą
się Twoje codzienne problemy?
W znalezieniu odpowiedzi pomoże
skrojona na miarę psychoterapia.
Stres, liczne obowiązki, deadline.
Wszystko to może wpłynąć na kondycję
psychiczną Twojego pracownika.
Pamiętaj, możesz mu pomóc.
Dowiedz się więcej o tym czym jest integracja sensoryczna
i jak może pomóc Twojemu dziecku
w codziennych czynnościach.
Jak sprawić, aby nasze dziecko były zainteresowane i zaangażowane w proces nauki? W tym artykule odkryjemy 12 skutecznych strategii motywacyjnych, które pomogą Ci wspierać rozwój edukacyjny Twojego dziecka.
Brak odpowiedniej dawki kontaktu jest niebezpieczny dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Aby temu zapobiegać trzeba dbać o relacje z ludźmi, dzielenie się uściskami i przytulanie.
Bujak drewniany to brama do niezwykłego świata przygody i radości. Od wspierania rozwoju sensorycznego po rozwijanie wyobraźni i umiejętności motorycznych Twojego dziecka. Odkryj przepis na radość i rozwój w jednym.
W tym artykule przedstawię Ci 5 najpowszechniejszych ziół uspokajających stosowanych w łagodnych stanach depresji, sytuacjach powodujących stres i bezsenność.
Jak budować u niego naturalną pewność siebie i asertywność?
Takie pytania z ust rodziców padają bardzo często. W poniższym artykule przytoczę kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć naturalną pewność siebie u Twojego dziecka.
Stan gotowości, niepokój, napięcie i niepewność.
Do tego dyskomfort
w brzuchu.
Brzmi znajomo?
Tak działa stres.
Dowiedz się więcej o tym czym jest stres
i jak można sobie z nim poradzić?
Czy schizofrenia może
mieć związek z alkoholem
i nadużywaniem narkotyków?
Czy nadużywanie leków może
powodować zaburzenia psychiczne?
Poznaj pięć prostych metod,
które pomogą Ci nauczyć Twoje dziecko
jak radzić sobie z lękiem.
Czym jest fobia szkolna?
Jakie są jej objawy?
Kto ją diagnozuje i jak ją leczyć?
Sprawdź jak w kilku prostych
krokach możesz pomóc swojemu
dziecku rozwijać mowę.
Dowiedz się co może
powodować agresję
i poznaj skuteczne metody
radzenia sobie z agresją u dzieci.
Jak zachęcać i wspierać dziecko
w radzeniu sobie z nowymi
i trudnymi rzeczami?
Rumienisz się podczas
publicznych wystąpień?
Sprawdź dlaczego
i jak możesz temu zaradzić.