Dysk sensoryczny to niewielki i prosty w budowie przyrząd. Zgodnie z nazwą najczęściej ma kształt dysku (choć dostępne są również dyski kwadratowe). Może być mniejszy lub większy, wypełniony powietrzem lub twardy. Ważnym elementem takich akcesoriów są wypustki sensoryczne, które pobudzają receptory czuciowe i poprawiają ukrwienie dłoni i stóp. Dyski sensoryczne można wykorzystać do siedzenia, do ćwiczeń równowagi na stojąco lub ułożyć z nich tor przeszkód. Zakres zastosowań jest niezwykle szeroki. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta i kreatywności terapeuty. Te niewielkie przyrządy to obowiązkowe wyposażenie każdego gabinetu integracji sensorycznej. Wybierając konkretne produkty, warto zwracać uwagę na materiał ich wykonania. Powinien mieć wymagane atesty i nie może zawierać ftalanów, BPA ani metali ciężkich.
Prawidłowy rozwój sensoryczny odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie uczenia się i zdobywania podstawowych umiejętności wykorzystywanych w codziennym życiu. Dla małego dziecka jest on szczególnie istotny, ponieważ pozwala na osiągnięcie:
Kluczowe jest jednoczesne rozwijanie wszystkich zmysłów dziecka. Właśnie dlatego wszelkie pomoce terapeutyczne są tak przydatne. Przyrządy zaprojektowanie z myślą o terapii integracji sensorycznej mają za zadanie oddziaływać na więcej niż jeden zmysł w tym samym czasie.
Dyski sensoryczne są doskonałym przykładem – wpływają na wzrok i odczucia dotykowe. Z ich pomocą można zaprojektować wiele różnych ćwiczeń, zabaw i działań typowo rehabilitacyjnych. Są wszechstronne i z łatwością można dopasować ich zastosowanie do wieku i potrzeb konkretnej osoby.
Dyski sensoryczne stosowane w terapii integracji sensorycznej są wykorzystywane w treningu czucia głębokiego. Zabawa takimi elementami pozwala również ćwiczyć zmysł dotyku i wzroku – dziecko uczy się opisywać swoje doznania zmysłowe. Sprzyjają temu intensywne kolory i wypustki w różnych kształtach.
Duży zestaw dysków sensorycznych można wykorzystać również podczas gier i zabaw zespołowych. Idealnie sprawdzi się podczas budowania torów i ścieżek sensorycznych. Doskonale nadaje się do ćwiczeń równoważnych – stąpanie po niestabilnym podłożu poprawia równowagę statyczną i dynamiczną, a także stymuluje układ przedsionkowy.
Dysków sensorycznych w różnych kształtach i rozmiarach można używać do:
Dyski sensoryczne w formie poduszek wypełnionych powietrzem mogą również służyć do siedzenia (zapobiegają przyjmowaniu nieprawidłowej postawy). Mogą z nich korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. W przypadku osób starszych poduszki sensoryczne stanowią świetne akcesorium podczas ćwiczeń fitness czy rehabilitacji.
Dysków sensorycznych można używać ich pojedynczo lub w zestawach zawierających elementy w różnych kolorach, wielkościach i układach wypustek. Świetnym wyborem jest również wyposażenie gabinetu w gotowy komplet krążków dotykowych. Są one specjalnie dobrane, aby dawać wiele różnych możliwości podczas terapii.
Do tego ćwiczenia przyda się duży lub mały zestaw dysków sensorycznych. Dziecko może dotykać stopami dużego dysku, w tym samym czasie odszukując palcami rąk mały dysk o takiej samej strukturze.
Komplet zawiera duże dyski oraz ich małe odpowiedniki, dzięki czemu doskonale nadaje się do przeprowadzania tego typu zabaw sensorycznych.
Ścieżka sensoryczna ma formę toru przeszkód. Dziecko pokonuje go, poruszając się po nim bosymi stopami. Jest on ułożony z elementów o różnych kolorach, wielkościach, strukturach i fakturach. Dyski sensoryczne mogą składać się na cały tor lub być połączone z innymi przyrządami, na przykład:
Bardzo ważne jest to, aby elementy toru przeszkód miały różną fakturę i angażowały wszystkie zmysły dziecka. Pokonywanie ścieżki sensorycznej rozwija przede wszystkim zdolności motoryczne i koordynację ruchową. Wpływa również pozytywnie na percepcję wzrokową i pobudza receptory czuciowe (głównie stóp, ale nie tylko).
Dyski sensoryczne mają wypustki, które działają stymulująco na receptory skóry, ale także na tkanki położone głębiej. Dlatego doskonale nadają się do masażu dłoni i stóp – nie tylko u dzieci.
Są bardzo często wykorzystywane w rehabilitacji pourazowej, ponieważ pozwalają na szybki i bezpieczny powrót do stanu sprzed urazu. Intensywność nacisku można płynnie regulować, więc pacjent nie jest narażony na ból i dyskomfort.
Bardzo prostą odpowiedzią na pytanie: „Co zrobić aby moje dziecko było pewniejsze siebie?” jest „bawić się”, a konkretnie ćwiczyć samoocenę.
Czym jest program EAP? Co obejmuje? Jak go wdrożyć w firmie?
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat dysków sensorycznych. Dowiesz się jak wykorzystać je w zabawie i terapii oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Pewnie Ty też wielokrotnie słyszałaś od znajomych, mówiących o swoim dziecku w sposób: „Piotrek jest taki niegrzeczny! Nic mnie nie słucha!”
Dowiedz się jak temu zaradzić!
Istnieją wyraźne symptomy, które sugerowałyby konsultację. Niektóre z nich mogą być we wczesnym etapie zauważone przez lekarza pediatrę, położną środowiskową lub samego rodzica.
Poznaj wszystkie czerwone flagi!
Sprawdź, jak deska do balansowania
może przyczynić się do rozwoju Twojego
dziecka w sposób radosny i pełen przygody.
Co jako rodzic możesz zrobić, aby pomóc dziecku radzić sobie z emocjami we właściwy sposób? Przeczytaj artykuł już teraz!
Czy rodzic może lepiej i skuteczniej wspierać swoje dziecko i sprawiać by było ono szczęśliwsze?
Ktoś z Twoich bliskich cierpi na depresję?
Aby móc udzielić takiej osobie pomocy musisz wiedzieć jak pomóc osobie w depresji, co możesz powiedzieć, a jakich zwrotów nie używać.
Dowiedz się więcej w tym artykule.
Kilka porad
przydatnych w czasie
kryzysu epidemiologicznego.
5 efektywnych zasad.
Każdy charakter pracy ma
swoje plusy i minusy.
Coś co dla jednegobędzie zbawieniem
– dla drugiego będzie … wypaleniem.
Czym jest jąkanie? Jakie są jego objawy?
Co robić, by pomóc swojemu dziecku?
Mamy dla was 8 porad!
Czy Ty też zastanawiałeś się skąd biorą
się Twoje codzienne problemy?
W znalezieniu odpowiedzi pomoże
skrojona na miarę psychoterapia.
Stres, liczne obowiązki, deadline.
Wszystko to może wpłynąć na kondycję
psychiczną Twojego pracownika.
Pamiętaj, możesz mu pomóc.
Dowiedz się więcej o tym czym jest integracja sensoryczna
i jak może pomóc Twojemu dziecku
w codziennych czynnościach.
Jak sprawić, aby nasze dziecko były zainteresowane i zaangażowane w proces nauki? W tym artykule odkryjemy 12 skutecznych strategii motywacyjnych, które pomogą Ci wspierać rozwój edukacyjny Twojego dziecka.
Brak odpowiedniej dawki kontaktu jest niebezpieczny dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Aby temu zapobiegać trzeba dbać o relacje z ludźmi, dzielenie się uściskami i przytulanie.
Bujak drewniany to brama do niezwykłego świata przygody i radości. Od wspierania rozwoju sensorycznego po rozwijanie wyobraźni i umiejętności motorycznych Twojego dziecka. Odkryj przepis na radość i rozwój w jednym.
W tym artykule przedstawię Ci 5 najpowszechniejszych ziół uspokajających stosowanych w łagodnych stanach depresji, sytuacjach powodujących stres i bezsenność.
Jak budować u niego naturalną pewność siebie i asertywność?
Takie pytania z ust rodziców padają bardzo często. W poniższym artykule przytoczę kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć naturalną pewność siebie u Twojego dziecka.
Stan gotowości, niepokój, napięcie i niepewność.
Do tego dyskomfort
w brzuchu.
Brzmi znajomo?
Tak działa stres.
Dowiedz się więcej o tym czym jest stres
i jak można sobie z nim poradzić?
Czy schizofrenia może
mieć związek z alkoholem
i nadużywaniem narkotyków?
Czy nadużywanie leków może
powodować zaburzenia psychiczne?
Poznaj pięć prostych metod,
które pomogą Ci nauczyć Twoje dziecko
jak radzić sobie z lękiem.
Czym jest fobia szkolna?
Jakie są jej objawy?
Kto ją diagnozuje i jak ją leczyć?
Sprawdź jak w kilku prostych
krokach możesz pomóc swojemu
dziecku rozwijać mowę.
Dowiedz się co może
powodować agresję
i poznaj skuteczne metody
radzenia sobie z agresją u dzieci.
Jak zachęcać i wspierać dziecko
w radzeniu sobie z nowymi
i trudnymi rzeczami?
Rumienisz się podczas
publicznych wystąpień?
Sprawdź dlaczego
i jak możesz temu zaradzić.