Wiesz już, że uspokajające preparaty ziołowe są skuteczne, teraz skupimy się na bezpieczeństwie ich stosowania.
Ludzie od niepamiętnych czasów sięgają po uspokajające preparaty ziołowe, współcześnie w aptece znajdziemy całą gamę suplementów, leków lub nalewek. Łatwy dostęp do preparatów ziołowych przyczynił się do stosowania ich bez ograniczeń. Warunkiem bezpiecznej terapii jest stosowanie się do rad farmaceutów i lekarzy.
Jednakże fitoterapia jest o wiele bezpieczniejszą metodą terapii, niż leki syntetyczne. Fitoterapia wywołuje mniej działań niepożądanych oraz wykazuje niską tendencję do uzależnień, ale należy pamiętać aby zapytać farmaceutę lub lekarza, czy są przeciwwskazania do stosowania jej z innymi lekami, które przyjmujemy na co dzień.
Przykładowo, wyciąg z dziurawca ze względu na swój mechanizm działania, może osłabiać lub nasilać działanie innych leków, ponadto może potęgować działanie alkoholu. Badania kliniczne udowodniły interakcje dziurawca z lekami przeciwko depresji, dlatego wskazana jest 2-tygodniowa przerwa między kuracją tymi lekami, a terapią opartą o preparaty ziołowe.
Warto pamiętać, że podczas terapii zielem dziurawca powinniśmy unikać ekspozycji na słońce ze względu na działanie fotouczulające.
Jak widzisz, uspokajające preparaty ziołowe są skuteczne tylko wtedy kiedy stosujemy je według zaleceń specjalistów, w sposób bezpieczny.
Najważniejszą zasadą przy wyborze uspokajającego preparatu ziołowego jest kryterium jego rejestracji: lek czy suplement diety. Sięgając po lek mamy większą pewność co do jego skuteczności, bezpieczeństwa i zawartości substancji czynnej w preparacie.
Należy również pamiętać o formie leku. Substancje czynne zawarte w ziołach, które warunkują nam działanie preparatu, mogą posiadać rozpuszczalność w tłuszczach lub wodzie. Jeśli substancja jest lipofilna, czyli nie przechodzi do wyciągów wodnych, takich jak napary czy herbaty, to terapia może okazać się nieskuteczna.
Natalia Gruszka
Studentka farmacji na Śląskim Uniwersytecie Medycznym
Bibliografia:
Anna Kot: Zastosowanie fitoterapii i aromaterapii w działaniach psychoterapeutycznych
Natalia Dobros: Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym
Bolesław Broda: Zarys botaniki farmaceutycznej
Anna Wiela-Hojeńska, Łukasz Łapiński: Niepożądane działania leków – rodzaje, podział, przyczyny i skutki ekonomiczne
Udostępnij wartościową treść znajomym!
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]